Menu

Avustralya’nın En Yaşanılası Yer Olduğunun 10 Kanıtı

Avustralya her ne kadar gözlerden uzak olsa da sürekli adından bahsedilen bir kıtadır. 18. Yüzyılda İngiliz sömürgelerinden biri olmasından kaynaklı olarak Avrupa yaşam tarzı ve standartları benimsenmiştir. Fakat ülkemizden Avustralya’ya gidebilmeniz için vize istenmektedir.

Fakat vize şartı sizin için bir engelse Asya ve Güney Amerika‘da vizesiz gidebileceğiniz ülkeleri daha önceden kalem almıştık.

Başkenti Canberra olan Avustralya en çok kanguruları ile ünlenmiştir. Nüfus dağılımında Avustralyalı, İngiliz, İrlandalı, İskoç, İtalyan, Alman ve Çinli gibi çok çeşitli bir yapı söz konusudur.

Dünyanın her yerinden insanı bulabileceğiniz bu güzide kıtanın yaşamak için neden oldukça elverişlidir. Çoğu insan bunu fark etmiş olacak ki dünyanın çeşitli yerlerinden buraya yaşamak için gelen insanların sayısı sürekli artış göstermektedir.

Hatta Avustralya hükumetinin vatandaşlık almayı zorlaştıracak yeni bir yasayı hayata geçirdiğini de biliyoruz. İlgili habere buradan ulaşabilirsiniz. aldığı

Gelin şimdi hep birlikte Avustralya’nın neden en yaşanılabilir ülkelerinden biri olduğunu 10 madde de açıklayalım.

1- Resmi Dili İngilizce

Avustralya halkının %81’i İngilizce konuşuyor. Dolayısıyla insanlar ile anlaşmakta zorluk çekmeyeceksiniz. Dilin İngilizce olması buraya adapte olmayı kolaylaştırmakta. Aynı zamanda konuşulan İngilizce’nin kendine has kulağa hoş gelen bir aksanla konuşulmakta.

2- Doğal Yaşantı

Avustralya deyince akla ilk gelen şey kangurular. Bu kıta ile özdeşleşmiş bir diğer hayvan ise koaladır. Doğal yaşantıyı seviyor ve hayvanlarla aranız iyiyse Avustralya tam size göre. Fakat çeşitli zehirli yılanlar, örümcekler ve timsahlarla karşılaşmamak için şehirden fazla uzaklaşmamanızı tavsiye ederiz.

3- Doğa Harikası Plajları

Turquoise Bay Avustralya
Avustralya kıtasının herhangi başka bir kıta ile karasal bağlantısı yok. Bir ada konumunda olan bu topraklarda kıyı şeridi uzunluğu oldukça fazla. Whitehaven Beach, Noosa Main Beach, Turquoise Bay, büyüleyici plajlardan sadece bir kaçı. Aynı zamanda kıtanın Hint ve Büyük Okyanus’ta yer almasından kaynaklı olarak oldukça dalgaları denizlere sahip. Bu durum sörfe ilgi duyan herkesi cezbetmekte.

4- Ilıman İklim

Avustralya’da iklimli oldukça yumuşaktır. Tropikal iklim ve ılıman iklim oldukça yaygındır. Genel itibari ile bizdeki Akdeniz iklimine benzer koşullar mevcuttur. Örneğin Sydney’de bazı yıllar 300 gün güneşli olmaktadır.

5- Düzenli ve Eşsiz Şehirleri

Sydney’de Gün Batımı
Avustralya’da Sydney, Adelaide, Melbourne, Brisbane bu şehir ülkenin cazibe merkezidir. Nüfus daha çok bu 4 şehirde yoğunlaşmıştır. Şehirler oldukça temiz ve güvenlidir. Sydney ve Melbourne en kalkınmış şehirler olmasından kaynaklı olarak diğer şehirlere oranla daha pahalıdır.

6- Güçlü Ekonomi

Avustralya ekonomisi düzenli bir büyüme grafiğine sahiptir. Para birimleri olan Avustralya Doları TL karşısında iki kat daha değerlidir. Avustralya ekonomisine buradan göz atabilirsiniz.

7- Gelişmiş Mutfak

Çeşitli etnik kimlikten insanların yaşadığını belirtmiştir. Avustralya mutfağı da bu doğrultuda oldukça çeşitlidir. Özellikle et ve balık anlamında eşsiz bir mutfağa sahiptir. Kıtaya özgü çikolata ve tatlı çeşitleri mutfağı taçlandırmaktadır.

8- İstatistiklere Göre Dünyanın En Mutlu Ülkesi

Geçtiğimiz son 3 yılın en mutlu ülkesi Avustralyadır. Ekonomik kalkınmışlığın da bu durumda etkisi vardır. Sosyal haklar, güvenlik, yaşam standartları, sosyal hukuk temellerinin oturmuş olması Avustralya vatandaşlarının mutlu olmalarında oldukça etkilidir.

9- Güvenlik

Hırsızlık, gasp, yaralama gibi suçlar oldukça azdır. Sydney ve Melbourne dünyanın en güvenli 10 şehrinden biri olarak gösterilmektedir. Güvenlik konular gezginlerin en çok merak ettiği konulardır. daha önceden yazdığımız seyahatlerde mutlaka yapmanız gereken 5 şey yazısına göz atabilirsiniz.

10- Sağlık Hizmetleri

Sağlık sistemi gelişmiş olan Avustralya’da sağlık hizmetleri hemen hemen ücretsizdir. Hangi hastaneye giderseniz gidin sağlık sistemine kayıtlıysanız hastanelerde ya da eczanelerde cüzzi miktarlarda para ödersiniz.

Beğen  
Yazar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir