Menu

KAPADOKYA BALON TURU

Tarihi dokusu ve eşsiz güzelliğiyle bizleri etkileyen yer olan Kapadokya… Tadına doyulamayan üzüm bağları ve güzelliğiyle bizleri heyecanlandıran balon turunun şehri… Birçok dizi ve film sahnesinde gördüğümüz balon turlarının merkezi olan Kapadokya balon turu için yapılacaklar listemizde mutlaka yer alması gerekiyor. Balon uçuşlarının yapıldığı ve bölgeyi kuş bakışı izlemenize olan sağlayan uçuşlar Göreme’den yapılmaktadır. Ayrıca sıcak hava balonlarıyla sağlanan uçuş süresince havanın soğuk kalması gerektiğinden uçuşlar genellikle sabahın ilk saatlerinde yapılmaktadır.

Gerçekleştirilen saatler ile güneşin doğuşunu yakından görebilir ve kendinizi gökyüzüne ait hissedebilirsiniz. Gün doğumu saatleri sahip oldukları dingin rüzgarlar ile de seçilen en makul saatlerdir. Çünkü uçuş yapmak istediğiniz balonda dümen yoktur! Tamamen rüzgâr ile ilerleyen balonlar için havanın durumu fazlaca önemlidir. Fakat yapacağınız uçuş için balon turları ile anlaşıp rezervasyonunuzu yaptırmanız gerekmektedir. Sabahın erken saatlerinde yapılan bu etkinlik öncesinde aperatif atıştırmalar tur tarafından sağlanmaktadır. Bu saatler yazın genellikle 4-5 arasında olurken kışın ise 6-7 arasında olacaktır. Konaklama yaptığınız yerden tur servisleri ile alınarak balona bineceğiniz yere getirileceksiniz. Sağlamış oldukları ücretsiz transfer ile ulaşım problemini ortadan kaldırmaktadırlar. Balonlar geniş bir alana sahip oldukları için alacağınız pakette bir balonda 20 ile 28 arasında kişi olacaktır.

Kişi sayısının azalması ile almak istediğiniz paketin ücreti artmaktadır. Fakat standart bir balon turunda kişi sayısı 28 olacaktır. Kalabalık bir sayı gibi dursa da balon içerisinde herkese eşit bölmeler bırakılmıştır. Bir grupla bu anı deneyimleyebilir aynı zamanda tek başınıza hissedebilirsiniz. Uçuş sırasında eğlence doğa tarafından sağlanırken uçuş sonrasında ise eğlencenin devamı için kutlama yapılmaktadır. Bu kutlamalarda kullanılan alkolsüz şampanya ile herkesin eğlenceye katılması sağlanmaktadır.

Uçuş sırasında ise emniyetimizi sağlamak adına pilotlar tarafından mutlaka bilgilendirileceksiniz. Rüzgârın rotasına göre belirlenen bu uçuşlarda yükseklik 1000 ile 1500 feet arasında değişiyor. Yaşayacağınız deneyim ise ortalama 1,5 saat sürmektedir. Bu süre boyunca; peri bacalarını, üç güzelleri, yamaçlara yayılan taş evlerini görüp deneyimleme fırsatına sahip olacaksınız. Bu fırsat yararlanmak için internetten rezerve edebileceğiniz birçok tur şirketi bulunmaktadır. Kişisel isteğe bağlı olarak balondaki kişi sayısını seçebilir ve size uygun olan ücrete göre hareket edebilirsiniz. Birçok özel günün kutlandığı balon seyahatleri sadece aktivite olarak değil kutlama olarak da rezerve edilmektedir. Herhangi bir kalp hastalığı ya da sahip olduğunuz bir yükseklik korkusu varsa doktorunuza danışarak gelmenizi tavsiye ederiz.

Aynı zamanda 1 saat boyunca ayakta duramayacak fiziksel kuvvete sahip olmayan kişiler de turlara alınmamaktadır. Tur kapsamına dahil edilmeyen diğer kişilerse dört veya dört yaşından küçük bireyler aynı zamanda hamile kadınlardır. Tur esnasında gökyüzünde sessizce ilerleyebilir ve etrafınızdaki kişiler ile bunu paylaşabilirsiniz. Ayrıca tur sonrasında yaşadığınız bu güzel deneyimi kutlarken etrafınızda sizinle bu deneyimi paylaşan kişilerle anı fotoğrafı çektirebilirsiniz. Tur tarafında sağlanan sertifika ise bu anının kalıcı olmasını sağlamaktadır. Bulunduğunuz grup ile beraber uçuş sonrasında ise servisler ile kaldığınız yerlere bırakılmak tur paketi içerisinde yer almaktadır. Balon turları fiyatları genellikle kişi başı 500 TL’den başlamaktadır. İstediğiniz diğer özelliklere göre fiyat artmaktadır.

Kapadokya gibi karasal iklime sahip olan bir şehri gezmek için ne çok soğuk ne de çok sıcak olan vakitler de tercih etmeniz gerekmektedir. Yapacağınız balon uçuşlarında ise önceden rezervasyon yapmak sizler için daha güvenilir bir yol olacaktır. Bu tur şirketlerine ise internetin her yanından ulaşabilirsiniz. İyi eğlenceler! Renkli Tatil web sitesinde Türkiye’deki tüm tatil yörelerindeki günlük turları bulabilirsiniz.

Beğen  
Yazar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir