Menu

Dünya’nın En Muhteşem 5 Şelalesi

Yeryüzünde bizleri bekleyen sayısız sürpriz vardır. Fakat çok şanslıysak bu sürprizlerden bazlarını görmeyi başarabilirsiniz. Örneğin Fuji dağının eteklerinden ona bakma şansına sahip olmak.

Dünya artık gittikçe daha çok küçülüyor sınırlar teknoloji sayesinde artık birbirine daha yakın ve insanlar doğayı keşfetmenin hazzını yaşamak istiyorlar. Bunun farkında olan çoğu ülke turizm için daha fazla yatırım yapmayı seçiyor fakat bazıları bunu yaparken doğalarını koruyamıyor bizdeki Uzungöl örneğinde olduğu gibi ama bazı değerler o kadar iyi korunmuş gibi sanki ilk defa siz gitmişsiniz gibi bir izlenim yaratıyor.

İnsanların doğa karşısında çaresiz olduklarını anlamaları için doğal afetler genellikle örnek gösterilir. Fakat öyle yerler var ki doğanın gücü karşısında hayrete düşebiliyorsunuz. Şelalelerden bahsediyoruz. İşte size görebileceğiniz en hayret verici 5 şelale.

Niagara Şelaleleri

Niagara tüm dünyadaki şelaleler arasında belkide en popüler olanı. Amerika Birleşik Devletleri ve Kanada arasında sınır görevi olan niagara nehri üzerine kurulmuş 3 büyük şelaleden oluşmaktadır. Şelalelerin ortalama yüksekliği 51 metredir. Akan su miktarı çok fazladır. Aynı zamanda bilinen tek terse akan şelale olma özelliğine sahiptir. Niagara her yıl 20 Milyondan fazla turist çekmektedir ve bu açıdan en fazla ziyaretçi sayısına sahip olan şelale olma özelliğine sahiptir.

Iguazu Şelalesi

Arjantin ve Brezilya arasındaki sınıra konuşlanmış bir vaziyettedir. Rio Panara nehri üzerindedir. Otoriteler tarafından dünyanın en büyük şelalesi olarak adlandırılmaktadır. Ortalama yüksekliği 82 metre olup irili ufaklı 275 şelale bu bölgede yer alır. Fakat en ünlü şelalenin adı Şeytan gırtlağı olarak adlandırılan şelaledir.

Angel Şelalesi

Dünyanın en yüksekten akan şelalesidir. Venezuela’nın Canaima Ulusal Parkı’nda bulunur. Yüksekliği 980 metredir ve sular burada 807 metre hiçbir engele çarpmadan aşağı düşer. Bu açıdan Dünya’da eşi benzeri olmayan bir şelaledir.

Victoria Şelalesi

Tıpki Niagara ve Iguazu şelaleleri gibi iki ülke arasında sınır olma özelliği taşıyan bir şelaledir. Zambiya ve Zimbabve ülke sınırları arasında bulunur. En büyüleyici şelalelerden biridir. Çünkü 100 metreden uzun ve 1.5 kilometre uzunluğa sahip tek yerden yükseltiden akan şelaledir.

Detian Şelaleleri

Detian şelalesi de Çin ve Vietnam sınırında yer alır. Genişliği 100 metre ve yüksekliği 50 metre civarındadır. Basamak şeklinde oluşu ve ve bölgedeki doğal güzellikleriyle her yıl milyonlarca ziyaretçi tarafından tercih edilmektedir.

Beğen  
Yazar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir