Menu

Tayland’a Gitmeniz İçin 5 Sebep

Tayland Güneydoğu Asya’da bulunan tarihi 40.ooo yıl öncesine dayandığı tahmin edilen fakat ilk medeniyetler 6. yüzyılda bu topraklarda var olmaya başlamıştır. Tayland kültürü Güneydoğu Asya kültüründen büyük ölçüde etkilenmiştir. Bu yüzden ülkenin resmi dini Budizm’dir ve çok sayıda Budist tapınağına ev sahipliği yapmaktadır.

Tayland da konuşulan dil Tayca’dır kendine özel Tay alfabesi ile yazılmaktadır. Aynı zamanda Çince, Khmierce, Laocave Malayca da konuşulmaktadır. Ülkemizde Tayca çeviri yapan Hedef Tercüme gibi bürolar bulunmaktadır. Ortalama nüfus 67 Milyon dolaylarındadır.

Tayland’a gitmek için vize almanıza gerek yoktur. Bu yüzden turistler için oldukça tercih edilebilir bir yerdir. Kültür turizmi açısından tatminkardır ve uzun boyunları ile meşhur Karen Kadınları Tayland kültürünün önemli bir parçasıdır.

İşte size Tayland’a gitmeniz için 5 neden.

Tayland Plajları

Tayland Dünya’nın en güzel plajlarına sahiptir. Berrak suları ince kum taneli beyaz plajları ile göz doldurmaktadır. Birbirinden güzel adalarında bulunan bu plajlardan en meşhuru Ko Phu adası, Ao Nang Centara plajı, Phi phi adaları ve Phra Nang Plajı’dır. Aynı zamanda konaklama fiyatları oldukça uygun ve her isteğe göre otel bulmanız mümkündür. Biz evde yokuz ekibinin Tayland plajları ile ilgili yazısına buradan bakabilirsiniz.

Tayland-Ao Nang Centara Plajı Tapınakları

Tayland da birbirinden güzel yüzlerce tapınak mevcuttur. Bu tapınaklardan en ünlüleri Wat Arun, Wat Trimitr, Wat Phra Kaew, Wat Rong Khun gibi tapınaklardır aynı zamanda kraliyet sarayı da görülmeye değer mimarilerden biridir.

Ulusal Parkları

Tayland birçok ulusal parka ve bahçelere sahiptir. Tropikal bir cennet olmasının yanı sıra doğaya verdikleri önemle de ön plana çıkmaktadırlar. Erawan Ulusal Parkı, Kha Sam Roi Yot Ulusal Parkı gibi görenleri hayrete düşüren doğa harikalarında gezintiye çıkabilirsiniz. Aynı zamanda Noong Nooch Botanik Bahçesi de turistler tarafından en çok gezilen yerlerdendir.

Gece Hayatı

Tayland sakin huzurlu plajları ve büyüleyici doğasının yanında hareketli bir tatil geçirmek isteyen turistleri de kendine çekmeyi başarmıştır. Öyle ki gece hayatının en doruklarda yaşandığı Asya ülkesi olarak ünlenmiştir. Özellikle Bangkok ve Pattaya gece hayatı ile ünlü şehirlerdir. Ünlü mekanları ve ucuz içkileriyle gece hayatını başkenti denilebilir.

Filleri

Tayland’ın sembollerinden biri fillerdir. Filler Tay kültüründe önemli bir yere sahiptir. Tayland’a gittiğinizde mutlaka filler ile yolculuğa çıkın ve gittiğiniz her yerde onlarla karşılaşacağınızdan emin olabilirsiniz.

Beğen  
Yazar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir