Menu

Tıp Kongreleri Artık Online Gerçekleşiyor

Covid-19 pandemisi bilim dünyasını da vurdu. Alanında uzman hekimler yeni gelişmelerden meslektaşlarını haberdar etmek için düzenlenen kongreleri artık online platformlarda sergiliyor.

Çin’de 2019 yılının sonlarına doğru ortaya çıkan Covid-19 pandemisi tüm dünyada sosyoekonomik ve psikolojik açıdan zararlarla büyümeye devam ediyor. Birçok ülke salgını kontrol altına alsa da ülkemiz için aynı durum söz konusu değil. Geçtiğimiz yıllarda canlı gerçekleşen ve binlerce uzman, asistan hekimlerin katıldığı bilimsel kongreler de artık online platformlar üzerinden gerçekleşiyor. Fuar tadında geçen kongrelerde katılımcılara evlerinden sunumlar yapma ve sorular sorma imkânı tanınıyor. Moderatörlerin eşliğinde hekimler araştırdıkları konuları anlatıyor ve sunum bitiminde yine moderatörler aracılığıyla akıllara takılan sorular iletiliyor. Canlı kongrelerden farkı ise herkes tarafından hissediliyor.

Tıp Alanında Birçok Hekim Bildiri Özeti Gönderiyor

Fuar alanlarında yaşanan renkli görüntülere salgın nedeniyle artık çok az rastlıyoruz. Yediden yetmişe herkesin katılabildiği bu platformlar online programlar aracılığıyla gerçekleştiği için insanlar da evlerinde pijamalarıyla sunumları ve tanıtılan ürünleri rahatlıkla izleyebiliyor. Tıp alanında çalışmalar ve araştırmalar yapan hekimler de insanları bilgilendirmek ve yeni gelişmelerden haberdar olabilmek adına bilgi paylaşımlarını bildiri özeti gönderip akademik makaleler hazırlayarak gerçekleştiriyor.

Bilim insanları online sunumları nasıl gerçekleştiriyor? Sorunun cevabı pandemi sırasında birçok kişinin işlerine web dünyasında devam etmesinde gizli. Araştırmacılar da fiziksel temaslarını en aza indirebilmek için zor geçen salgın günlerinde bilimsel çalışmalarına web ortamında devam ediyor. Son gelişmelerin paylaşıldığı kongrelerde Kadın Hastalıkları ve Doğum alanından Dermatoloji’ye kadar pek çok bilgi paylaşımı oluyor. Katılımcılardan istenen bildiri özetleri genellikle İngilizce dilinde yazılıp kongre web sayfasına yükleniyor ve sunum yapacak adaylara mail aracılığıyla kongre tarihinden çok önce haber veriliyor. Bilim kurulu tarafından seçilen ve akademik anlamda değerli görülen sunumların ise yazarlar tarafından insanlara anlatılmasına izin veriliyor. Bilimsel fuar olarak bilinen tıp kongrelerinin bu şekilde gerçekleşmesi ise ekonomik anlamda vurgun niteliğinde. Çünkü uluslararası da gerçekleşebilen bu kongrelerde her sene insanlar beyin göçü yapar ve kongrenin olduğu şehirde ekonomik canlılık yaratırlardı. Önümüzdeki günlerde salgının gidişatına göre bilimsel fuarların yine aynı heyecanla gerçekleşmesi bekleniyor.

Fuar takvimi hakkında detaylı bilgi almak için Fuarhabercim.com sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Beğen  
Yazar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir