Menu

Yunanistan Santorini Adası

Yunanistan’ın birbirinden güzel adaları arasında Santorini adası bulunuyor. Daha çok balayı tatillerinde tercih edilen ada turizm şirketlerince Balayı Adası olarak anılıyor. Adalar, ülkenin Avrupa Birliğe girmesinden sonra, Avrupa birliği tarafından Yunanistan’a gelir yaratmak amacıyla turizme açıldı. Kısa sürede dünyada popüler tatil merkezleri arasında yerini aldı. Avrupa sosyetesi, ünlüler, dünyanın sayılı zenginleri bu adalara gelmeye başladılar. Ülkemizden de vizesiz günlük turlarla Santorini adasına gitmek mümkün. Yeşil pasaport sahipleri vizesiz adaya gidebiliyorlar.

Doğa harikası Santorini adası, volkanik bir patlama sonucu meydana geldiği için hilal şeklindedir. Adanın bir kısmı patlama sonucu sular altına gömüldüğü için kayıp şehir Atlantis‘in burası olduğuna dair inanışlar da vardır. Bu patlama sonucunda adanın hilalin iç kısmında kalan bölümünde yüksek uçurumlar oluşmuş. Santorini’deki yerleşim de bu uçurumlar üzerindedir. Santorini’de ukarıdan denize bakan tek ya da iki katlı beyaz boyalı, mavi kapı ve pencereli evleri, mavi çatılı kiliseleri ile büyüleyici bir tablo gibi manzara vardır.

Santorini’de Neler Yapılır?

Santorini’de iki ana yerleşim var: Fira ve Oia.

Fira adanın asıl yerleşim yeridir. Fira’dan adanın her yerine ulaşım vardır. Adaya gelen gemiler ve tekneler de Fira’nın aşağısındaki limana yanaşıyor. İsterseniz Liman’dan yukarıya teleferikle birkaç dakika içinde 4 euro’ya çıkabilirsiniz. Ya da 5 Euro’ya eşekleri kullanarak yürüyüş yolundan çıkabilirsiniz. Bazıları da dik basamaklardan tırmanarak yukarıya çıkıyorlar.

Fira’da Santorini şarapları, zeytinyağları, sabunları gibi hediyelik eşyalar satan mağazalar, restoranlar var. Fira’nın ayrıca müze ve kilisesi de görülmesi gereken yerler arasında.

Fira’dan motosiklet ya da scooter kiralayarak, plajlara giden otobüsleri kullanarak ya da günübirlik turlarla adayı dolaşabilirsiniz. Aslında gidişte ve dönüşte farklı turları kullanarak güzelliğinin tam anlamıyla görülmesi tavsiye ediliyor.

Adayı tam olarak gezmek için gidiş ve dönüşte farklı yolları kullanabilirsiniz. Şarap Yolu üzerinde şarap imalathanelerine uğrayabilir, şarap tadımı yapabilirsiniz.

Oia ise birçok Santorini fotoğrafında gördüğünüz güzel manzaranın olduğu yerleşim yeri. Kafeler, hediyelik eşyacılar, birkaç kilise, butik oteller ve muhteşem manzarası ile bol bol fotoğraf çekeceğiniz ve kafelerden birine oturup manzaranın tadını çıkaracağınız bir yer. Santorini’nin siyah taşlı plajları denize girmek için önerilen yerler arasında kalıyor. Volkanik kayaların siyah rengini almış olan plajların en popüler olanları Kamari ve Perissa pırıl pırıl denizi ile göz kamaştırıyor.

Santorini’den hediyelik olarak volkanik taşlardan yapılan takılardan alabilirsiniz. Ev yapımı şarapları ile Yunan mezelerinin tadına bakmayı ihmal etmeyin. Fiyatlar Türkiye sahillerinde göre oldukça uygun. Santorini’yi hakkıyla gezmek için iki gününüzü ayırmanız gerekiyor. Tadını çıkarmak için daha fazla zamana ihtiyaç var.

office 2019

Beğen  
Yazar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir