Menu

Londra’da Görülmesi Gereken Yerler Nereleridir?

Londra, her sokağı, her caddesi, her yapıtı ile insanları büyüleyen, her yıl milyonlarca turist alan bir kenttir. Avrupa’nın en güzel metropol şehirlerinden biri olan Londra gerek tarihi yapıları, gerek doğal güzelliği ile ziyaretçilerini büyülemektedir. Gün geçtikçe büyümeye devam eden turizm sektörünün ana duraklarından biri haline gelen Londra’da gezilebilecek 5 mekanı sizler için derledik.

Londra’da Görülmesi Gereken Yerler Nereleridir?

Londra’da en fazla merak edileni en çok tavsiye edilen 5 yeri, sizler için araştırdık. Yurtdışında gezilecek yerler arasında en fazla merak edilen şehirlerden biri olan Londra’nın en çok dikkat çeken 5 yeri..

 

Londra'da Görülmesi Gereken Yerler

Londra’da Görülmesi Gereken Yerler

Londra Thames Nehri

Londra’da gezilecek yerlerin listesinde ilk sırayı kuşkusuz birçok filme ve belgesele konu olan Thames Nehri almaktadır. Thames Nehri’nin tadını tekne turlarına katılarak, nehrin güzel maviliklerinde ve nehrin iki tarafına dizilmiş muhteşem yapıları seyrederek çıkartabilirsiniz. Ortalama 1 saat süren tekne turlarında unutulmaz anlar yaşayabilir, profillerinizi süsleyecek harika fotoğraflar çekebilirsiniz.

 

 

Londra'da Görülmesi Gereken Yerler

Londra’da Görülmesi Gereken Yerler

Londra Buckingham Sarayı

Filmlerde sıklıkla rastladığımız kırmızı kıyafetli, siyah, uzun, tüylü şapkalı askerleri Buckingham Sarayı’nda görebilirsiniz. Aynı zamanda biraz şanslıysanız nöbet tutan askerlerin nöbet teslim törenlerini de görebilirsiniz. Nöbet teslim törenlerinin saatini, kaldığınız oteldeki yetkililere sorarak öğrenebilir, törende güzel videolar çekebilirsiniz.

Buckingham Sarayı’nı bahçe kısmından başlamak üzere gezmeye başlamalısınız. Özel çiçekler ve süslemeler ile renklendirilmiş olan Buckingham Sarayı’nın bahçesi ziyaretçilerine adeta bir görsel şölen sunuyor. Bahçe gezisinin ardından Buckingham Sarayı’nın içine girerek kraliyete ait eşsiz detayları görebilirsiniz.

Buckingham Sarayı’nın tarihinden bahsetmek gerekirse saray, 1700’lü yıllarda Buckingham Dükü’nün eşine alınmış, bir zaman sonra ise kraliyet tarafından satın alınmış. Kraliyet tarafından satın alındığı yıldan bu yana Buckingham Sarayı, kraliyetin evi olmuş ve hala bazı diplomatik görüşmelerde kullanılmaktadır.

 

 

Londra'da Görülmesi Gereken Yerler

Londra’da Görülmesi Gereken Yerler

Londra Hyde Park

Oldukça özel bir park olan Hyde Park, Londra’daki en büyük parktır. Hyde Park, kraliyet ailesine aittir. Londra’nın göbeğinde bulunan Hyde Park, yemyeşil doğası ve ortasındaki büyük gölet ile hafta sonları ve güneşli günlerde halkın uğrak noktası olmaktadır. İçerisinde bisiklet yoları, yürüyüş alanları, piknik alanlarının yanı sıra gölet üzerinde gezebileceğiniz bisikletler sayesinde oldukça keyifli anlar geçirebilirsiniz.
Hyde Park’a gitmek isterseniz yanınıza bolca yiyecek ev içecek almanızı tavsiye ederiz. Kocaman bir şehrin tam göbeğinde, yemyeşil bir doğaya sahip olan bu alanda mini bir piknik yapmak hem ruhunuzu dinlendirecek hem de gezinize keyifli bir şekilde devam etmenizi sağlayacaktır.

 

 

Londra'da Görülmesi Gereken Yerler

Londra’da Görülmesi Gereken Yerler

Londra Tower Bridge

Londra’nın 2 yakasını birbirine bağlayan Tower Bridge, muhteşem yapısı ile ziyaretçilerini kendine hayran bırakıyor. Tower Bridge, eşsiz mimarisi ile dünya üzerindeki en güzel 10 köprü arasına da girmeyi başarmıştır. Köprüyü karşıdan karşıya geçmek isteyen ziyaretçilerden belirli bir ücret talep edilmektedir. Ücretlin miktarı dönemden döneme değişmektedir. Hafta sonları ve özel günlerde pahalıyken, hafta içleri daha uygun fiyata bilet bulabilmeniz mümkündür.

Tower Bridge’in yapımı 1984 yılında tamamlanmıştır. Köprü akıl almaz bir mimari ile tasarlanarak yapılmıştır. Köprü sadece araç ve insan geçişi için değil, büyük gemiler nehirden geçmek istediğinde de kullanılabilecek şekilde yapılmıştır. Büyük gemiler köprüye yaklaştığında köprünün ortası ikiye ayrılarak yükselmeye başlamaktadır. Bu sayede gemiler rahatlıkla geçiş yapabilmektedir. Eğer biraz şanslıysanız Tower Bridge’in bu durumuna şahitlik edebilirsiniz.

 

 

Londra'da Görülmesi Gereken Yerler

Londra’da Görülmesi Gereken Yerler

Londra Westminster Kilisesi

Westminster Kilisesi, Birleşik Krallık’ta bulunan Katoliklere ait en büyük kilise olma özelliğini taşımaktadır. İlk günkü yapısını hala korumayı başaran kilise, birçok kraliyet üyesinin düğününe de şahitlik yapmıştır. Yakın tarihte evlenen Prens William ve Kate Middleton nikahlarını burada yapmışlardır.

Westminster Kilisesi, birçok kraliyet üyesinin mezarını da içerisinde bulundurmaktadır. Aynı zamanda Newton, Darvin ve daha birçok dünyaca ünlü bilim adamlarının mezarları da Westminster Kilisesi’nde bulunmaktadır. Westminster Kilisesi’ni ziyaret ederseniz yer çekimini bulan bilim adamının ve yılardır süregelen evrim teorisini ortaya atan bilim adamlarının mezarlarını görebilirsiniz.

microsoft project 2019

Beğen  
Yazar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir