Menu

Ankara Gezilecek Yerler Nereler?

Ankara gezilecek yerler bakımından zengin içeriğe sahiptir. İç Anadolu Bölgesinde bulunan Ankara; aynı zamanda Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin başkentidir. Türkiye’nin en kalabalık ikinci şehri statüsüne sahip Ankara’nın tarihi 10 bin yıl öncesine dayanmaktadır. Birçok devlete ve uygarlığa ev sahipliği yapan Ankara; 25.632 metrekare yüz ölçümüne sahiptir.

 

Ankara Gezilecek Yerler

Ankara Gezilecek Yerler

 

Eski Taş Çağına kadar dayanan tarihi sayesinde gezilmesi gereken birçok mimariye ve esere de ev sahipliği yapmaktadır. Türkiye’nin kalbi olarak adlandırılan Ankara; Eskişehir, Bolu, Konya, Kırşehir, Çankırı ve Kırıkkale ile komşu şehirdir. Angora olarak adlandırılan Ankara; 1930 yılından sonra Ankara adı ile anılmaya başlamıştır. Ankara’nın Polatlı ilçesinde; önceki dönemlere ait insan yerleşkeleri bulunmuştur. Yapılan araştırmalar sonucunda ise bu yerleşkelerin milattan önce 3000 yılına ait olduğu saptanmıştır.

 

Ankara Gezilecek Yerler

Ankara Gezilecek Yerler

 

Ankara Gezilecek Yerler: Tarihi Mekânlar

Ankara gezilecek yerler arasında birçok tarihi mekâna ev sahipliği yapmaktadır. Tarihi yapılar arasında yer alan Augustus Tapınağı; milattan önce 25 yılında yaptırılmıştır. Frigya tanrısı Men tarafından yaptırıldığı düşünülen Augustus Tapınağı; görülmesi gereken yerler arasındadır. Ankara’da görülmesi gereken bir diğer yapı da Roma Hamamı’dır. 3. Yüzyılda inşa edilen bu yapı Sağlık Tanrısı Asklepios’a adanmıştır.

 

Ankara Gezilecek Yerler

Ankara’da Gezilecek Yerler

 

Ankara’da görülmesi gereken bir diğer yer ise; Anadolu Medeniyet Müzesi’dir. Arkeolojik kazılar sonucu elde edilen eserlerin sergilendiği bu müze; birçok uygarlığın eserlerine de ev sahipliği yapmaktadır. Bir diğer müze ise Etnografya Müzesi’dir. Selçuklu Devletinden Osmanlı’ya kadar gelen Türk kültürü ve eserlerinin sergilendiği bu müze; görülmesi gereken yerler arasında bulunmaktadır.

 

Ankara Gezilecek Yerler

Ankara’da Gezilecek Yerler

Ankara Gezilecek Yerler: Önemli Mekânlar

Ankara gezilecek yerler arasında yer alan ve en önemli yapılardan birisi olan Anıtkabir; Türkiye Cumhuriyeti Devletinin kurucu Mustafa Kemal Atatürk’ün mezarının içinde bulunduğu bir anıttır. Ankara’da görülmesi gereken mekânlar arasında da ilk sırada yer almaktadır. Bunun aynı sıra; tarihi geçmişi bilinmemekle birlikte Ankara Kalesi de; manzarası ve tarihi geçmişi bakımından ziyaret edilmesi gereken yerler arasında yer alır.
Ankara’da görülmesi gereken bir diğer mekân ise Gordion Antik Kenti’dir. Polatlı ilçesinde yer alan bu yapı bilinen en eski yerleşim yeridir. Bunun yanı sıra Polatlı ilçesinde bulunan Duatepe Anıtı; düşmandan alınan ilk tepe olarak bilinmektedir. Selçuklu döneminden kalma Arslanhane Camii de; ziyaret edilmesi gereken yerler arasında bulunmaktadır.

mersin escort

microsoft project 2016

Beğen  
Yazar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir