Menu

Adıyaman Gezilecek Yerler Nereler?

Adıyaman gezilecek yerler bakımından önemli bir tarihi geçmişe sahip olmasından dolayı yerli ve yabancı pek çok turiste ev sahipliği yapmaktadır. Adıyaman; Güneydoğu Anadolu bölgesinde yer almaktadır. Tarihin en eski zamanlarından beri birçok uygarlığın yaşadığı şehir olmasından dolayı geniş bir tarihsel yapıya sahiptir. Malatya, Kahramanmaraş, Diyarbakır, Gaziantep ve Şanlıurfa ile komşu olan Adıyaman; sulama ve enerji üretimine yönelik gerçekleştirilen Güneydoğu Anadolu Projesinde yer almaktadır.

Adıyaman; tarihi geçmişi sebebi ile birçok farklı isimde adlandırılmıştır. Tarihinin milattan önce 4000 yıllarına kadar dayandığı bilinen Adıyaman; 1,814 metrekare yüz ölçümüne sahiptir. 1954 yılına kadar Malatya’nın ilçesi olan Adıyaman; 22 Haziran 1954’te il statüsü kazanmış ve Adıyaman merkez ilçe olmuştur.

 

Adıyaman Gezilecek Yerler

Adıyaman Gezilecek Yerler

Adıyaman Gezilecek Yerler: Tarihi Geçmişi

Adıyaman gezilecek yerler arasında birçok tarihi yapı bulunmaktadır. Osmanlı dönemi başta olmak üzere Bizans, Selçuklu ve Roma gibi devletlerin de eserlerinin bulunduğu Adıyaman Müzesi gezilmesi gereken yerler arasındadır. Bunun yanı sıra Arsemia Antik Kenti; Kahta ilçesinde yer almaktadır. Bu Antik Kent; mezarlara, tünellere, birçok eski yapıya, Grekçe Kitabeye ve su sarnıcına da ev sahipliği yapmaktadır.

Adıyaman’da yer alan bir diğer tarihi yapı ise; Palanlı Mağarası’dır. Bu mağara; milattan önce 4000 yıllarına ev sahipliği yapması sebebi ile eski dönemlerden izler taşımaktadır. Roma dönemine ait Sofra Tümülüs mezarlarının da milattan sonra 2. Yüzyılda inşa edildiği düşünülmektedir. Yapısı ve hikâyesi ile dikkat çeken bu mezarlar da Adıyaman’ın görülmesi gereken yapıları arasında yer almaktadır.

 

Adıyaman Gezilecek Yerler

Adıyaman Gezilecek Yerler

Adıyaman Gezilecek Yerler: Önemli Yerler

Adıyaman gezilecek yerler arasında birçok coğrafi alan da bulunmaktadır. Bu alanlar arasında en bilinen ve en önemli olan Nemrut Dağı’dır. UNESCO Kültür Mirasları arasında yer alan Nemrut Dağı; dünyanın ilk bilinen horoskopuna ev sahipliği yapmaktadır. Adıyaman’da görülmesi gereken yapılar arasında kilise ve camiler de yer almaktadır. St. Petrus Kilisesinin yanı sıra Eskisaray Camii, Yenipınar Camii gibi birçok tarihi cami ve kilise de gezilebilir.

Adıyaman’da görülmesi gereken yerler arasında; 1900 yıldır ayakta kalmayı başaran eşsiz bir mimari örneği olan Cendere Köprüsü de bulunur. Bunun yanı sıra Oturakçı Pazarı; Adıyaman’ın geleneksel ürünlerini satın almak adına mutlaka gezilmesi gereken yerlerdendir.

escort mersin

antivirüs lisansları

Beğen  
Yazar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir