Menu

Amasya Gezilecek Doğal Yerler Nereler?

Amasya gezilecek doğal yerler bakımından tarihi geçmişi ve uygarlıkları sebebi ile oldukça zengindir. Amasya; Karadeniz Bölgesinde yer alan ve 1.729 metrekare yüz ölçümüne sahip olan bir şehirdir. İsmini Amazon Kraliçesinden alan Amasya; tarih boyunca toplam 19 devlete ev sahipliği yapmıştır. Çorum, Samsun, Yozgat ve Tokat ile komşu olan Amasya; 7 ilçe, 20 belde ve 349 köyden oluşmaktadır.

Amasya Gezilecek Doğal Yerler

Amasya Gezilecek Doğal Yerler

 

Amasya şehrine ilk yerleşimin milattan önce 5500 yıllarında olduğu bilinmektedir. Amasya; Selçuklu, Osmanlı ve İlhanlı devletlerine ev sahipliği yapmanın yanı sıra Hitit, Pers, Kimmer, Pontus, Roma, Bizans, Hellen, Frig, İskit, Lidya ve Danişment uygarlıklarına da ev sahipliği yapmıştır. Tarihi statüsü sebebi ile birçok yapı ve mimari Amasya’da yerli ve yabancı turistlere sergilenmektedir.

 

Amasya Gezilecek Doğal Yerler

Amasya Gezilecek Doğal Yerler

Amasya Gezilecek Yerler: Tarihi Yapılar

Amasya gezilecek yerler arasında yer alan pek çok tarihi yapı bulunmaktadır. Bu yapılar arasında en bilinen; Harşena Dağında bulunan Pontus Devletine ait Kral Kaya Mezarlıklarıdır. Tarihin önemli yapılarından biri olan ve mutlaka görülmesi gereken Kral Kaya Mezarlıklarında toplam 21 adet mezar bulunmaktadır. Harşena Dağında bulunan bir diğer yapı ise Amasya Kalesi’dir. Amasya Kalesi; birçok farklı devletin hâkimiyetine girmiş, 18. Yüzyıla kadar kullanılmış bir yapıdır.

 

Amasya Gezilecek Doğal Yerler

Amasya Gezilecek Doğal Yerler

 

Amasya’da görülmesi gereken yerler arasında Halifet Gazi Kümbeti de yer almaktadır. 1242 yılında inşa edilen Kümbet; geometrisi ve mimarisi ile dikkatleri üzerine çekmektedir. Selçuklu Emiri Halifet Alp İbni Tuli için inşa edildiği bilinmektedir.

 

Amasya Gezilecek Doğal Yerler

Amasya Gezilecek Doğal Yerler

Amasya Gezilecek Yerler: Camiler ve Doğal Güzellikler

Amasya gezilecek yerler arasında birçok caminin yanı sıra doğal güzellikler de bulunmaktadır. 1372 yılında Amasya Emiri Şadgeldi Paşa tarafından inşa edilen Saraçhane Cami; kesme taş ve moloz kullanılarak inşa edilmiştir. Kalem işi ile süslenen duvarları ile görülmeye değer yerler arasında yer almaktadır. Bunun yanı sıra Amasya Fethiye Cami; 1116 yılında camiye çevrilmeden önce Bizans Döneminde inşa edilmiştir. Amasya Fethiye Cami; tarihi bakımından ziyaret edilmesi gereken yerler arasındadır.

 

Amasya Gezilecek Doğal Yerler

Amasya Gezilecek Doğal Yerler

 

Amasya’nın doğal güzelliklerinden biri olan Borabay Gölü; gidilmesi gereken mekânlar arasında bulunmaktadır. Bunun yanı sıra Çakallar Tepesi, Yedi Kuğular Kuş Cenneti de Amasya’nın görülmeye değer doğal güzellikleri arasında yer almaktadır.

akdeniz escort

server yazılım lisansı

Beğen  
Yazar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir