Menu

Afyon’da Gezilecek Yerler Nereler?

Afyon gezilecek yerler bakımından; milattan önce 3000 yılına dayanan tarihi ile oldukça zengindir. Afyon veya Afyonkarahisar olarak adlandırılmaktadır. Karahisar; Afyon yerleşiminin en eski adı olarak bilinmektedir. Bölgede haşhaş yetiştiriciliğinin başlamasından sonra şehir; Afyon olarak adlandırılmıştır. Konya, Isparta, Eskişehir, Uşak, Denizli ve Kütahya ile komşu olan Afyon; 1.025 metrekare yüz ölçümüne sahiptir.

 

Afyon'da Gezilecek Yerler

Afyon’da Gezilecek Yerler

 

Hitit Dönemine ev sahipliği yapması ile bilinen Afyon; mermercilik ve gıda sektöründe gelişmiş bir ekonomiye sahiptir. Bunun yanı sıra Afyon Kocatepe Üniversitesi sayesinde genç nüfusun yer aldığı bir bölge haline gelmiştir. Afyon; öğrencilere ev sahipliği yapmasından sonra tarihi yapıların yanı sıra AVM gibi yapılar da inşa etmiştir. Park Afyon AVM, Özdilek Afyonkarahisar AVM, Afium Outlet ve Eğlence Merkezi; bilinen AVM’ler arasında yer almaktadır.

Afyon'da Gezilecek Yerler

Afyon’da Gezilecek Yerler

Afyon Gezilecek Yerler: Tarihi Mekânlar

Afyon gezilecek yerler arasında birçok tarihi yapı bulunmaktadır. Afyon; eski tarihi ve pek çok medeniyete ev sahipliği yapması bakımından zengin bir tarihe sahiptir. Tashan; 17. Yüzyıl ortalarında yaptırılmış bir dikkat çekici bir yapıdır. Afyon gezisi esnasında Tashan; mutlaka görülmesi gereken mekânlar arasında yer almaktadır. Bunun yanı sıra Zafer Müzesi; Kurtuluş Savaşının tarihi geçmişine ev sahipliği yapmıştır. Mutlaka görülmesi gereken yerler arasında yer alan Zafer Müzesi; Milli Mücadele örneklerinin yer aldığı bir mekândır.

Afyon’da bulunan Afyonkarahisar Kalesi; rivayete göre I. Alaeddin Keykubat’ın hazinelerinin saklı olduğu yer olarak adlandırılmaktadır. Bunun yanı sıra tarihi geçmişi ve eşsiz manzarası sebebiyle de görülmesi gereken yerler arasında yer alır.

 

Afyon'da Gezilecek Yerler

Afyon’da Gezilecek Yerler

Afyon Gezilecek Yerler: Camiler, Milli Parklar

Afyon gezilecek yerler arasında birçok cami ve milli park da bulunmaktadır. Afyon merkezi olarak da bilinen Anıtpark; Atatürk heykeli ile birlikte kale manzarasına da sahiptir. Bunun yanı sıra Başkomutan Tarihi Milli Parkı da Milli Mücadele’yi anmak adına inşa edilen yapılar arasında yer almaktadır.
Afyon ilinde mutlaka görülmesi gereken Ulu Cami’nin yanı sıra Sultan Alaaddin Cami, Imaret Camii de gidilmesi gereken mekânlar arasında yer almaktadır. Afyon’un en önemli mekânları arasında yer alan Frig Vadisi Tabiat Parkı ise; Antik kalıntılara ev sahipliği yapmaktadır.

vayachollo.com

office yazılım lisansı

Beğen  
Yazar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir