Menu

Yunanistan Skiathos Adasına Nasıl Gidilir? İskados Adasında Nerede Kalınır, Nerede Yenir ?

Yunanistan Skiathos Adasına Nasıl Gidilir? İskados Adasında Nerede Kalınır, Nerede Yenir ? Yunanistan’ın şirin mi şirin, güzel mi güzel bu adasına yolunuz düşerse, bu rehberimizi mutlaka okumalısınız.

Mamma Mia filmini bilmeyen, izlemeyen yoktur sanıyorum. İşte bu güzel filmin çekildiği adaları görmek için yola çıkıyoruz bu sefer. Hedefimiz Skiathos ve Skopelos adaları. Bu iki güzel adaya Türkiye’den gitmek diğer adalara göre biraz daha zahmetli olduğu için çok ismini duymamış olabilirsiniz. Çevrenizde bu adalara giden birilerine de rastlamadınız büyük ihtimalle. Ama filmi izleyip bu adalara bayıldığımız için, biz büyük bir hevesle yola çıkıyoruz.

 

İskados ( Skiathos ) Adası Fotoğrafları

İskados ( Skiathos ) Adası Fotoğrafları

Skiathos Adasına Nasıl Gidilir?

Bu adalara gitmenin birkaç farklı yolu var. Uçak ile Atina’ya gidip, Atina’dan aktarma ile Skiathos adasına geçebilirsiniz. Ama bizim gibi uçak yolculuğunu tercih etmeyenler için kara yolu ile de gitmek mümkün. Skiathos adasına Selanik’ten ve ya Volos’dan kalkan feribotlar bulunuyor. Arabanız ile yola çıkıp bu iki limandan feribot ile bu adalara geçebilirsiniz. Adalara kendi arabanız ile geçmek isterseniz mutlaka Volos’dan kalkan feribotlara binmeniz gerekiyor. Selanik’ten kalkan feribotlara araba almadıklarından dolayı arabanızı Selanik’te bırakmanız gerekiyor.

Kendi arabanız ile Yunanistan’a gidecekseniz mutlaka uluslararası ehliyetinizin olması ve arabanız için de yeşil sigorta almanız gerektiğini unutmayın. Yeşil sigortayı sınır kapısından da alabilirsiniz.
Bu arada Selanik’ten Skiathos’a her gün feribot yok maalesef. Buradan gitmeyi planlıyorsanız feribot gün ve saatlerini araştırmadan yola çıkmayın derim. Volos’dan geçmeyi planlıyorsanız ve feribot için beklemeniz gereken birkaç saatiniz varsa sahile paralel uzanan caddelerde alışveriş yapabileceğiniz trafiğe kapalı güzel sokaklar bulunuyor. Ancak Pazar günü ise, hemen hemen her yerin kapalı olacağını unutmayın. Biz İstanbul’da dükkanların Pazar günleri kapalı olmasına alışık olmadığımız için hep unutuyoruz bunu ama siz unutmayın yoksa feribot için bilet alacak yer bile bulamayabilirsiniz 🙂

Tüm bu seçeneklerin içinden biz araba ile Volos’a gelip, buradan Skiathos’a geçmeyi tercih ediyoruz. (1 kişi 30 Euro) Adalardan motosiklet kiralayıp gezmeyi sevdiğimizden dolayı da arabamızı Volos’da bırakıyoruz. Yunanistan’da otoparklar günlük 15 Euro civarında alıyorlar. Ancak bilet gişesindeki görevli sağ olsun bize yaklaşık 500 metre uzaklıkta ücretsiz ve güvenli bir otopark yeri önerdi. Valizleri orada bırakıp, doğruca arabayı park etmeye gidiyoruz. Böylece bir hafta için yaklaşık 500 TL otopark ücreti ödemekten kurtuluyoruz. Gemilerin kalktığı limanın biraz gerisinde, yine sahilde Hertz bulunuyor. Bunun hemen arkasındaki otoparka ücretsiz olarak arabanızı bırakabilirsiniz. Umarım döndüğümüzde arabamızı aynı yerde ve sağlam bir şekilde buluruz 🙂

 

İskados ( Skiathos ) Adası Fotoğrafları

İskados ( Skiathos ) Adası Fotoğrafları

Skiathos Adasında Nerede Kalınır?

Adaya eğer arabanız ile geldiyseniz merkezin biraz dışındaki çok güzel otellerde kalabilirsiniz. Adada 5 yıldızlı otel bile var. Ancak biz genellikle merkezi otellerde kalmayı tercih ediyoruz. Feribottan iner inmez biraz ileride hemen sahilde merkezi ama ucuz bir otel ayarladık. Hotel Chiristina. Konforlu bir otel olmasa da idare eder. Oda fiyatı 35 Euro. Ancak yer varsa biraz daha konforlu, daha güzel bir otel olan Design Hotel Architectonika’yı tavsiye ederiz. Oda fiyatı 75 Euro.

Otel’e yerleştikten sonra her Yunan adasında yaptığımız gibi hemen bir motosiklet kiralıyoruz. Bence bu adaları gezmenin keyfi en güzel motosiklet ile çıkar. Hemen hemen her yerde bulunan ücretsiz ada haritasını alıp gitmek istediğimiz plajları araştırıyoruz. Adanın en güzel plajları güney bölgesinde kalıyor. Sıra ile yan yana dizilmiş durumda. Genellikle hepsi kum ve denizi tertemiz. Doğu ve kuzey bölgesindeki plajlara araç ile gidilemiyor maalesef. Haritadan bakınca bazılarına yol var gibi gözüküyor ama yol o kadar bozuk ki yok sayın bence. O nedenle bir gününüzü araç ile geze geze güneydeki plajlara ayırırken ikinci gününüzü de tekneler ile gidilen plajlara ayırabilirsiniz. Biz iki günde seçtiğimiz 5-6 tane plaja gittik. Sabah bir plaja gidip, öğleden sonra da bir diğerine geçerek daha çok plaj görmeye çalıştık.

Hepsinin içinde en beğendiğim iki tanesi Koukounaries ve Vromolimnos oldu kesinlikle. Koukounaries uzun bir plaj ve adanın en popüler plajı diyebilirim. Kalabalık gezi tekneleri her gün buraya yüzlerce kişi taşıyor. 2 şezlong ve şemsiye 8 Euro. Sanırım Mamma Mia filminin bazı sahneleri bu plajda çekilmiş. Kumu çok güzel ve denizi de şahane. Tek sıkıntı çok kalabalık olabiliyor. Vromolimnos ise küçük sevimli bir koy. Kumu ve denizi çok güzel. Arka tarafta hafif müzik çalan bir restoran da var. Daha ne olsun.

Adanın en favori plajı burası oldu bizim için diyebilirim. Ag. Eleni de ise yaş olarak daha genç bir kitle var. Burada ve hem yan taraftaki Banana Beach’de akşama doğru Mykonos’daki plajlardaki gibi parti ortamı, DJ falan oluyormuş ama biz Haziran başında gittiğimiz için henüz sezon tam açılmamıştı sanırım. Megalos Aselinos da ise şezlong ve şemsiye bulunmuyor. Daha bakir bir plaj ama arkada yemek yiyebileceğiniz bir tesis var. Ama diğer önerdiklerim varken buraya vakit harcamaya değmez bence. Adada görmek isteyip de gidemediğimiz ama çok popüler olan Lalaria Beach’den bahsetmeden olmaz. Buraya yol yok maalesef. Sadece günlük tekneler ile gidilebiliyor. Biz gitme fırsatı bulamadık ama siz vakit bulursanız gidip görün mutlaka. Biz de bir sonraki gidişimizde artık.

 

İskados ( Skiathos ) Adası Fotoğrafları

İskados ( Skiathos ) Adası Fotoğrafları

Skiathos Adasında Nerede Yenir?

Adanın tam ortasında yukarı doğru boydan boya uzanan, trafiğe kapalı bir cadde bulunuyor. Bu caddenin sağında solunda restoranlar, alışveriş yapabileceğiniz dükkanlar mevcut. İlk akşam yemeğimizi bu cadde üzerinde bulunan Ergon’da yiyoruz. Nişantaşı’ndaki Delikatessen gibi bir mekan diyebilirim. Yediğimiz her şey çok başarılıydı. Servis de on numaraydı. Dolmadaki, zucchini ball gibi bildiğimiz mezelerden ortaya karışık söyleyip takılmak için mutlaka deneyin. Mezeler çok başarılı. Sofia’s Family; Çok güzel bir manzara eşliğinde romantik bir akşam yemeği için çok ideal. 4 peynirli kroket, karides, kalamar hepsi çok güzeldi. Karidesli makarnası ise enfes. Hemen üst tarafında da adanın güzel fotoğraflarını çekebileceğiniz bir saat kulesi bulunuyor. Plaranos; Manzara muhteşem. Tepeden tüm adalar, Skiathos kasabası, hepsi çok güzel görünüyor. Biz öğlen gibi gidip bir frape içmiştik ama güneşi batırmak için gidin mutlaka. Maria’s Pizza; Balık restoranlarından sıkıldıysanız güzel bir alternatif olabilir. Pizzaları fena değil, ağaçlar altındaki ortamı ise çok sevimli. Bourtzi; Limanın hemen karşısındaki yarım adadan çok güzel kasaba manzarası mevcut. Hava kararmadan önce gidip, bir şeyler içmek için ideal.

 

İskados ( Skiathos ) Adası Fotoğrafları

İskados ( Skiathos ) Adası Fotoğrafları

 

Skiathos adasına 2-3 gün yeterli olur diyebilirim. Biz bu adayı çok sevdik umarım tekrar gideriz. Ama şimdi sırada daha çok merak ettiğim ve Mamma Mia filminin çekildiği o sevimli ada Skopelos bulunuyor. Bekle bizi Skopelos, geliyoruuuzzz 🙂

sivas escort

Beğen  
Yazar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir