İtalya Lucca Gezilecek Yerler Nereleridir? Lucca’da Ne Yenir, Nereye Gidilir? Lucca Gezi Rehberi..

Yazar: admin

İtalya Lucca Gezilecek Yerler Nereleridir? Lucca’da Ne Yenir, Nereye Gidilir? Lucca Gezi Rehberini burada bulabilirsiniz.

İtalya turumuzun Toscana bölümünde amacımız bu şehri merkez alıp günübirlik turlar ile, bir iki saat mesafedeki kasaba ve köyleri gezmekti. Siena, Chianti, San Gimignano, Pisa, Lucca gibi bir sürü güzel köy ve kasaba tren ile günübirlik gidip gezilebilecek mesafedeler. Oteli Floransa’da ayarlayıp, tren ya da araba kiralayarak bu bölgeyi gezmek en mantıklısı.

 

İtalya Lucca Gezilecek Yerler

İtalya Lucca Gezilecek Yerler

 

Biz, Toscana bölgesi için bir günümüzü de Pisa ve Lucca’ya ayırmıştık. İkisi de küçük kasabalar olduğu için yarım gün Pisa, yarım gün Lucca yeterli oluyor kesinlikle. Pisa, Floransa’ya 70 km mesafede tren ile bir saatte gidebileceğiniz bir kasaba. Burayı gezdikten sonra aynı tren ile Floransa dönüş yolunda Lucca’da inip bu kasabaya uğramayı da atlamayın kesinlikle.

Burası tamamen yüksek surlar ile çevrili bir ortaçağ kasabası. Daracık sokakları, cıvıl cıcıl meydanları ile o kadar şeker ki. Zaten İtalya’da, en büyük şehrinden en küçük kasabasına, köyüne kadar nereye gitsem hepsi çok güzeldi. İtalya asla yanıltmıyor. Avrupa’daki favori ülkem diyebilirim.

 

İtalya Lucca Gezilecek Yerler

İtalya Lucca Gezilecek Yerler

 

Tren istasyonunda indikten sonra tamamı surlar ile çevrili tarihi kasabaya biraz yürümeniz gerekiyor. Yüksek surları gördüğünüzde ilk önce içinde bu kadar şirin bir kasaba olacağını anlamıyor insan ama içeri girdiğinizde tamamen ayrı bir dünya.

Burası bir bisiklet şehri. Eğer siz de seviyorsanız hemen bir bisiklet kiralayıp gezebilirsiniz. Surların içindeki tarihi bölge küçük bir alan olduğu için rahatlıkla bisikletle gezilebilir. Ancak Lucca’yı yürüyerek gezmek de çok keyifli. Tarihi binaların, daracık sokakların ve kafeler ile çevrili meydanların arasında dolaşmak inanılmaz güzel. Her an karşınıza saklı bir bahçe veya meydan çıkabilir. Bu şehir o kadar güzel korunmuş ki, bir an kendinizi gerçekten ortaçağda zannetmeniz işten bile değil.

 

İtalya Lucca Gezilecek Yerler

İtalya Lucca Gezilecek Yerler

 

Benim bu şehirde en sevdiğim yerlerden biri Piazza Anfi Theatro yani Tiyatro Meydanı oldu kesinlikle. Şehrin ortasında, yuvarlak bir meydan burası. Çevresinde güzel kafeler olan, dönem dönem canlı orkestra eşliğinde Puccini’nin eserlerini de dinleyebileceğiniz çok keyifli bir meydan burası. İnsan burda saatlerce oturmak istiyor gerçekten. 🙂 Şimdi ne alaka Puccini’nin eserleri diyebilirsiniz. Burası aynı zamanda bu ünlü bestecinin doğduğu şehir.

İtalya’de her şehirde olduğu gibi burada da Duomo diye adlandırılan, şehrin en büyük kilisesi Saint Michel in Foro şehirdeki en etkileyici binalardan. Burası ve çevresi de her daim turistler ile dolu diyebilirim.

 

İtalya Lucca Gezilecek Yerler

İtalya Lucca Gezilecek Yerler

 

Lucca’da birçok yüksek kule bulunuyor. Eski dönemlerde Lucca ve çevresinde 200’den fazla kule olduğu söyleniyor. Bugün çok azı ayakta kalabilmiş maalesef. Bunlardan en ihtişamlısı Guinigi Kulesi. Yaklaşık 230 adet basamak ile çıkılan kule muhteşem bir manzara sunuyor gerçekten. Üşenmeyin çıkın derim 🙂 Yukarı çıktığınızda hem manzaranın güzelliğinin hem de kulenin tepesinde meşe ağaclarını görmenin şaşkınlığını yaşıyorsunuz.

 

İtalya Lucca Gezilecek Yerler

İtalya Lucca Gezilecek Yerler

 

Yapmadan dönmeyin;

  • Guinigi’ye tırmanıp bu güzel şehri bir de yukarıdan görmeden,
  • Dar sokalarında plansızca dolaşmadan,
  • Tiyatro Meydanın’da oturup keyifle müzik dinlemeden dönmeyin.

kütahya escort bayan