Menu

İtalya Cinque Terre’ye Nasıl Gidilir? Nerede Yenir, Nerede Kalınır? Cinque Terre Gezi Rehberi..

İtalya Cinque Terre’ye Nasıl Gidilir? Nerede Yenir, Nerede Kalınır? Cinque Terre Gezi Rehberini haberimizde bulabilirsiniz.

İtalya’nın Cenova’dan başlayıp Portovenere’ye kadar uzanan sahil şeridi çok fazla bilinmese de birbirinden güzel köyleri, kasabaları ile mutlaka görülmesi gereken güzellikte bir bölge bence. Şarkılara konu olan, lüks teknelerin uğrak yeri Portofino, ona çok yakın sevimli kasaba Camogli, yanyana bir inci gibi dizilmiş olan ve 5 köy anlamına gelen Cinque Terre (Monterosso, Vernazza, Corniglia, Manarola , Riomaggiore) ve son olarak da güzel bir liman kasabası Portovenere mutlaka görülmeli.

Daha önceki bir İtalya tatilimizde Portofino ve Camogli’yi gördüğümüz için bu seferki tatilimizde özellikle Cinque Terre’yi görelim, vakit kalırsa çok beğendiğimiz Portofino’ya da tekrar gideriz diye karar verdiğimizden, otelimizi Monterosso’da ayarladık ki köyler arası gezmek kolay olsun. Monterosso, Cenova tarafından gelirken ilk Cinque Terre köyü olduğu için kalmak için çok ideal. Otelinizi burada ayarlayıp, sırasıyla diğer köyleri gezebilirsiniz. Biz booking.com’dan Hotel Margherita’yı ayarlamıştık. Ana cadde üzerinde yepyeni pırıl pırıl bir otel. Kesinlikle tavsiye ederim. Sahile 5, tren istasyonuna da max 7-8 dakika yürüme mesafesinde olan yenilenmiş, 3 yıldızlı güzel bir otel. İtalya’daki 3 yıldızlı oteller genellikle bizdeki 3 yıldızlı otellerden çok daha kötüdür ama bu oteli beğendiğimizi söylemeliyim. Özellikle kahvaltısı İtalya’daki 3 yıldızlı otellerde çok rastlamayacağınız kalitede.

Bu bölgeye gelmek için Turk Hava Yolları ile direk Cenova’ya uçuyorsunuz. Bu arada Cenova Havaalanı tam denizin üzerine yapılmış durumda ve inerken bu güzel kasabaları bir de havadan görerek iniyorsunuz. Bunun için benden size tavsiye, uçakta mutlaka sağ tarafa ve cam kenarına oturun. 🙂

Cenova Havaalanı’ndan Cinque Terre’ye gitmek için önce tren istasyonuna giden bir otobüse binmeniz gerekiyor. Otobüs biletini havaalanındaki informationdan alabilirsiniz. Kişi başı 6 Euro. 3-4 kişi iseniz tren istasyonuna taksi ile de gidebilirsiniz tabii ki.

 

İtalya Cinque Terre Gezilecek Yerler

İtalya Cinque Terre Gezilecek Yerler

Cinque Terre’de Ulaşım

Araba kiralamak bu bölge için iyi bir seçenek değil kesinlikle. Tüm köyler arasında araba yolu da buluyor elbette ancak park yeri ciddi bir sorun. Eğer La Spezie, ya da Santa Margarita gibi motosiklet kiralayabileceğiniz bir bölgede kalıyorsanız kesinlikle en iyi ulaşım yolu bu olur diyebilirim. Ancak bizim gibi Cinque Terre’nin köylerinden birinde kalıyorsanız maalesef buralarda motosiklet kiralayabileceğiniz yerler bulunmuyor. Bu durumda da geriye ulaşım için tren ve tekne seçenekleri kalıyor. Tren ile tüm bu köyler birbirine çok yakın aslında. Sadece tren saatlerini iyi takip etmek gerekiyor. Ulaşım için diğer bir seçenek de tekneler. Cinque Terre’nin köyleri arasında düzenli tekne seferleri de yapılıyor. Bu köyleri bir kere de denizden görmek gerek mutlaka. Cinque Terre bölgesi bizim Karadeniz gibi çok dağlık bir bölge. Tüm köyler arasında dağların içindeki patika yollardan birbirine yürüyerek de ulaşım bulunuyor. Ancak zorlu yollar olduğunu söylemeliyim. Bir köyden diğerine yürüyerek ulaşım uzaklıklarına göre bir-üç saat arasında surebiliyor. Yürüyüş ve özellikle treking yapmayı seviyorsanız tavsiye ederim. Ancak yanınıza su ve çikolata almayı ihmal etmeyin. 🙂

 

İtalya Cinque Terre Gezilecek Yerler

İtalya Cinque Terre Gezilecek Yerler

Cinque Terre’ye Ne zaman gitmeli?

Haziran başı kesinlikle en iyi zaman diyebilirim. Buralar her zaman çok kalabalık. Denizleri mükemmel olmasa da gelmişken denize de girelim derseniz, Mayıs sonu veya okullar kapanmadan hemen önce Haziran başı gibi gelmek iyi olabilir. Okullar kapandıktan sonra korkunç bir kalabalık olacağını söyleyebilirim.

Denize gitmek için en iyi köy, otelinizi Cinque Terre köylerinden birinde ayarlamak istiyorsanız kesinlikle en uygun olanı. Sokakları daha geniş, rahat rahat valizinizi taşıyabilirsiniz ve aksam için birçok güzel restoran seçeneği bulunuyor. Güzel bir pizza için Pizzeria la Smorfia’yı tavsiye ederim. Ilk köy olduğu için tekne turlarının da başlangıç noktası. Her sabah saat 10:00’da tüm köyleri dolaşan tekneler buradan kalkıyor.

Vernazza kaldığımız kasaba olan Monterosso’ya en yakın olan kasaba. Ara sokakları Monterosso kadar hareketli değil kesinlikle ve iki kişinin yanyana ancak yürüyebileceği sokaklara sahip. Köyün yukarıdan manzarasını izlemek için tepedeki kuleye 1,5 Euro verip çıkılabilir ama kesinlikle en iyi manzara için Vernazza’dan Monterosso’ya giden patika yürüyüş yolunu tavsiye ederim. Patika yolda biraz ilerledikten sonra tüm kasabayı karşıdan görebileceğiniz muhteşem bir manzara ile karşılaşıyorsunuz. Buradan güzel fotoğraflar çekip tekrar Vernazza’ya geri dönebilirsiniz. Vernazza’da güzel bir yemek için hemen tren istasyonun yanındaki Trattoria Da Sando’yu tavsiye ederim. Deniz mahsulü spagetti ve ravioli mutlaka deneyin.

Cinque Terre köylerinin içinde en küçük olanı sanırım. Bu köy biraz yukarıda olduğu, denize kıyısı bulunmadığı için tekneler ile ulaşamıyorsunuz maalesef. Motosiklet kiralamadıysanız tek ulaşım yolu tren. Corniglia istasyonunda trenden indikten sonra 10-15 dakika kadar merdiven tırmanarak köye ulaşabilirsiniz. Merdiven tırmanmak istemiyorum derseniz 15 dakikada bir kalkan suttle’lara da binebilirsiniz. Diğer köyler kadar cazibesi olmasa da yine de dar ve sevimli sokaklarında dolaşıp hediyelik eşya satan dükkanları gezebilir, minik meydanındaki Caffe Matteo’da oturup Mojito’nuzu yudumlayabilirsiniz.

 

İtalya Cinque Terre Gezilecek Yerler

İtalya Cinque Terre Gezilecek Yerler

 

Riomagiorre ile Manarola arasında Via d’amore (aşk yolu) olarak adlandırılan, dağın yamacından gidilen, yaklaşık 1 km’ilk, çok zor olmayan bir yuruyus yolu bulunuyor. Bizim gittiğimiz dönemde yola düşen kayalar nedeniyle bu yol kapalıydı maalesef. Ancak Riomaggiore ve Manarola arasındaki yolu yürüyeceğiz diye kendimizi o kadar hazırlamıştık ki yolun kapalı olması bizi engellemedi elbette 🙂 Bu iki köy arasında çok daha zor ve dağları aşarak diğer köye ulaşılan bir patika yol daha bulunuyor. Biz de mecburen bu yoldan giderek Manarola’ya ulaştık. Mayıs ayının başı olması ve havanın aşırı sıcak olmaması nedeniyle, zorlansak da keyifli, maceralı bir yoldu burası. 60-70 yaşlarındaki birçok turistin hiç zorlanmadan dağa tırmandığını görünce insan kendinden utanıyor 🙂

Riomaggiore’den dağların arasındaki zorlu patika yoldan Manarola’ya ulaştığınızda sizi muhteşem bir ödül bekliyor. Tirattoria dal Billy. Patika yolun bitiminde, hemen şehre vardığınız yolun üzerindeki bu restoran Cinque Terre gezisinde mutlaka uğranması gereken bir yer bence. Zorlu yürüyüşün ardından zaten iyice acıkmış olduğumuzdan muhteşem yemekleri tam bir ödül oldu diyebilirim. Ev yapımı makarnaları ve deniz ürünleri süper. Biz İstakozlu tagliatelle ve ahtapot salatası yedik. Ikisi de çok lezzetliydi. Ancak yan masalara gelen karışık seafood tabağı da muhteşem gözüküyordu gerçekten. Artık bir dahaki sefere inşallah 🙂 Bu arada Manarola’nın en güzel fotoğraflarını hemen deniz kıyısından biraz yukarıda bulunan kiliseye çıkarak çekebilirsiniz.

Bu sevimli liman kasabasına direk tren ile ulaşamıyorsunuz maalesef. Cinque Terre’nin tüm köylerini dolaşan tekne turlarının bazıları son durak olarak Portovenere’ye de geliyor. Bu şekilde gelebileceğiniz gibi, tren ile La Spezia’ya gidip oradan da yaklaşık yarım saatlik bir otobüs yolculuğu ile de gelebilirsiniz. Burası max iki saat içinde gezebileceğiniz küçük bir yer. Biz limanda biraz dolaşıp bu güzel kasabanın bol bol fotoğraflarını çektikten sonra arka sokaklara dalıyoruz. Arka sokakları çok daha sevimli. Küçük küçük bir sürü dükkan ve restoran bulunuyor. Öğle yemeği vakti geldiğinde yağmurun da bastırması ile kendimizi küçük bir restorana atıyoruz (Bacicio) Etraftaki tüm masaların deniz ürünleri yediğini görünce bizde kalamar, ancuez ve balık köftesi gibi seylerin olduğu karışık bir tabak söylüyoruz. Kesinlikle nefis 🙂 Yemekten sonra denize karşı kahvemizi içtikten sonra dönüş yoluna koyuluyoruz.

Tatilimizin ikinci günü sabahı, yıllar önce gelip çok beğendiğimiz Portofino’ya bir kere daha gidelim dedik. Monterossa’dan Portofinoya direk tren gitmiyor maalesef. Portofino’ya kadar tren hattı bulunmuyor. Santa Margarita’da inip oradan 5-6 km içerideki Portofino’ya otobüs ile ya da hemen sahilden kalkan tekneler ile gidebiliyorsunuz. (Monterosso -St Margarita tren ile yaklaşık 1 saat sürüyor) Biz ilk olarak tekneleri bilmediğimizden otobüs ile gidelim dedik ancak Portofino otobüsleri İstanbul’un sabah saatlerindeki otobüslerden bile daha kalabalık olunca taksi ile gitmeye karar verdik. Ancak İstanbul’da max 15 TL vereceğiniz mesafe için yaklaşık 100 TL istediklerini görünce ne yapsak acaba derken tekneleri farkedip, Portofino’ya keyifli bir tekne yolculuğu yaparak ulaştık. Hem de bu güzel sahil kasabasını denizden görmek ayrı bir keyif kesinlikle. Burası tüm bölgenin kesinlikle en bakımlı evlerinin olduğu, en sevimli kasabası diyebilirim ve tabiki en lüks olanı. Limanda çok güzel restoranlar bulunuyor. Özellikle limanın sol tarafındaki restoranlar çok sevimli. Deniz kenarında oturup çok güzel deniz mahsulleri yiyebilirsiniz. Fiyatların çok ucuz olmayacağını tahmin edersiniz. Burası çok küçük bir köy ama ara sokaları da liman kadar sevimli. Mutlaka gezin derim. Portofino’nun en güzel fotoğrafları limanın tam karşısındaki Castello Brown’dan çekiliyor. Kaleye çıkması biraz yorucu ancak mükemmel bir Portofino manzarası için kesinlikle değer. Kaleye çıkmak için limanın sağ tarafındaki restoranların arasındaki sokaktaki girişi tercih etmenizi tavsiye ederim. Çıkması çok daha kolay, dönüş için ise orman yolunu kullanın. Portofino’ya eğer denize girebileceğiniz yaz aylarında gelirseniz Liman’dan kalkan tekneler ile bir sonraki koy olan St Fruttuoso’ya da geçebilirsiniz.

 

İtalya Cinque Terre Gezilecek Yerler

İtalya Cinque Terre Gezilecek Yerler

 

Yapmadan dönmeyin:

  • Tekne gezisi yapmadan, (köyleri bir de denizden görün)
  • Portofino’da kaleye çıkıp (5 Euro) o muhteşem manzarasını fotoğraflamadan,
  • Trattoria Dal Billy’de deniz mahsullu makarna yemeden,
  • Köylerin arasındaki zorlu treking yollarından en az bir tanesini yürümeden,
  • Monterossa da denize girmeden dönmeyin.

manisa escort

Beğen  
Yazar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir