Menu

İspanya Cordoba’ya Nasıl Gidilir? Cordoba’da Gezilecek Yerler Nereler, Nerede Ne Yenir, Nerede Kalınır? Cordoba Gezi Rehberi..

İspanya Cordoba’ya Nasıl Gidilir? Cordoba’da Gezilecek Yerler Nereler, Nerede Ne Yenir, Nerede Kalınır? Cordoba Gezi Rehberi burada..

Endülüs turumuzda Sevilla’dan sonraki durağımız Cordoba. Bu küçük ama sevimli şehre Sevilla’dan hızlı tren ile 45 dakikada gelebiliyorsunuz. İspanya’daki tüm tren seferleri ve fiyatları için www.renfe.com’a bakabilirsiniz.

 

İspanya Cordoba Gezilecek Yerler

İspanya Cordoba Gezilecek Yerler

 

Cordoba’da sadece bir gün kalıp ertesi gün Granada’ya geçmeyi planladığımızdan, otelimizi yine bir gece önceden booking.com üzerinden çok merkezi bir noktada ayarlamıştık. Cordoba Katedrali’nin tam karşısında 4 yıldızlı bir otel. Exe Conquistador. Ancak konumu dışında hiçbir özelliği olmayan, 4 yıldızlı demek için bin şahit gereken bir otel kesinlikle 🙂 Sadece size tavsiyem hangi oteli ayarlarsanız ayarlayın, kesinlikle Katedral veya Alkazar’a yakin bir otel olsun derim.

Otelimizin bulunduğu bölge, aynı zamanda eski yahudi yerleşim bölgesi olan, sevimli ve dar sokaklarında gezip dolaşabileceğiniz bir bölge. Marbella, Sevilla, Cordoba, hepsinin old city diye geçen bölgeleri eski yahudi yerleşim bölgeleriymiş ve hepsi birbirlerine o kadar çok benziyorlar ki. Dar sokaklar, iki katlı beyaz evler, turistik dükkanlar. Cordoba’da bunlardan farklı olarak birçok binanın çiçekler ile süslenmiş avluları bulunuyor. Hatta Haziran ayında bir hafta süre ile en güzel avlu yarışması yapılıyormuş ve bu süre boyunca normalde giremediğiniz, kilitli olan tüm avlulara girip not verebiliyormuşsunuz.

 

İspanya Cordoba Gezilecek Yerler

İspanya Cordoba Gezilecek Yerler

 

Hava Ekim ortası olmasına rağmen yaz sıcağı gibi. Buraya yazın geldiğimi düşünemiyorum gerçekten. Sıcaktan bunalmışken tam önümüze çıkan City Sightsing otobüsüne atıyoruz kendimizi. Şehirde gezilecek turistik alanların birçoğu daracık sokakların arasında olduğundan dolayı buraya özel küçük tur otobüsleri yapılmış ve bu dar sokakları onlar ile geziyorsunuz. Turun sonunda anlıyoruz ki City Sightsing otobüsleri ile dolaşmak bu şehir için kesinlikle gereksiz. Eski kent merkezini yürüyerek dolaşmak çok daha keyifli ve yeni yerleşim bölgelerinde de görmeye değer çok bir şey yok diyebilirim.

 

İspanya Cordoba Gezilecek Yerler

İspanya Cordoba Gezilecek Yerler

Şehir turundan sonra ünlü Cordoba Katedrali olan Mezquita’yı gezmek icin bilet aliyoruz. Buraya cami-katedral demek daha doğru olur sanıyorum.

Bina ilk olarak 785 yılında Endülüs Emevileri tarafından cami olarak yapılmış ve daha sonraki yüzyıllarda da genişletilerek o dönemlerde Mekke’den sonraki en büyük cami haline getirilmiş. Mihrap bölümü İstanbul’dan getirilen Bizans Mozaikleri ile süslenmiş. 850’den fazla mermer sütun üzerine kurulan cami çok büyük ve etkileyici gerçekten. 1500’lü yıllarda ise Şarlken tarafından bazı sütunlar çıkartılarak caminin tam ortasına bir katedral oturtulmuş. Cami ile katedralin iç içe geçtiği Avrupa’da, belki de dünyada eşi benzeri olmayan ilginç bir cami-katedral burası.

 

İspanya Cordoba Gezilecek Yerler

İspanya Cordoba Gezilecek Yerler

 

Cami nerede başlıyor, Katedral nerede bitiyor anlamıyorsunuz. Katedralden sonra hemen yürüme mesafesindeki Alkazar’i gezebilirsiniz. Bu saray ile ilgili, bahçeleri Granada’daki Elhamra’yi andırıyor diye okumuştum. Ancak hem vaktimiz kalmadığından hem de biraz yorulduğumuzdan dolayı, yarın zaten Granada’ya geçip Elhamra’yı gezeceğiz diyerek Alkazar’ı gezemiyoruz maalesef. Ancak şehir turu otobüsleri ile gezerken çok övülen o bahçelerini görüyoruz. Çok güzel gerçekten. Sevilla’daki Alkazar’ın bahçelerinden çok daha güzel olduğunu söyleyebilirim.

 

İspanya Cordoba Gezilecek Yerler

İspanya Cordoba Gezilecek Yerler

 

Sıcak hava enerjimizi iyice düşürüyor ve biraz dinlenmek icin otelimize geçiyoruz. Biraz dinlenip kendimizi toparladıktan sonra akşam yemeği için çıkıyoruz. Katedralin çevresindeki sokaklarda bircok restoran bulunuyor. Katedal manzaralı, çiçekler ile süslenmiş bir terası olan sevimli bir restoran buluyoruz. (Casa Pepe) Ancak yedigim kuzu eti dışındaki her şey cok sıradandı maalesef. Yemekten sonra biraz sokaklarda dolasip otelimize geri donuyoruz. Yarin sabah Endülüs turumuzun son şehri olan Granada için yola çıkacağız.

balıkesir escort

Beğen  
Yazar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir