Güney Fransa Nice Nasıl Bir Yerdir? Nice’ye Nasıl Gidilir, Nerede Yenir, Nereler Gezilir? Nice Gezi Rehberi..

Yazar: admin

Güney Fransa Nice Nasıl Bir Yerdir? Nice’ye Nasıl Gidilir, Nerede Yenir, Nereler Gezilir? Nice Gezi Rehberini, aşağıda bulabilirsiniz..

Güney Fransa (Cote d’Azur) güzel bir yaz tatili yapmak isteyenlere mutlaka önereceğim bir bölge. Lüks yaşam, güzel yemekler, güzel bir doğa, deniz, güneş, kültür bir arada.

Bu bölgeye yapacağınız seyahatler için Türkiye’den direk uçak olması bakımından Nice’i merkez alıp, diğer şehirlere (Monaco, Monte Carlo, Cannes, St Tropez, Antibes vs.) günübirlik çok rahatlıkla gidebilirsiniz. Tek yapmanız gereken Nice’de otelinize yerleşir yerleşmez hemen bir araba kiralamak olmalı. Bu bölgede çok keyifli bir sahil yolu var ancak diğer şehirlere daha kısa sürede ulaşmak isterseniz otoyolları da kullanabilirsiniz.

 

Fransa Nice Gezilecek Yerler

Fransa Nice Gezilecek Yerler

 

Nice güzel bir şehir olsa da, tüm tatilinizi burada geçirmeyin. Tüm Dünya’dan jet sosyetenin gittiği, Monaco, Cannes gibi şehirlere yarım saat uzaklıktasınız sadece. Bu bölgeyi gezmenin en kolay yolu araba kiralamak kesinlikle. Ancak araba kiralamadıysanız da tren ya da otobüsler ile çok kolay gidebilirsiniz. Üstelik Nice’den, yarım saat uzaklıktaki Monaco’ya çok keyifli bir manzara eşliğinde otobüs ile gitmek sadece 1 Euro.

Ben yazlık şehirleri oldum olası sevmişimdir, İzmir gibi. Hem büyük bir şehirde yaşayıp, hem de yazlık modunda yaşama fikri bana her zaman güzel gelmiştir. Nice’i, daha doğrusu tüm Güney Fransa şehirlerini de sanırım bu bakımdan çok sevdim. Ortaokul yıllarımda fransızca derslerimde çok sık geçen bu şehre, o zamanlardan kalma bir sempatim de vardı sanırım 🙂

Fransız Rivierası’nın başkenti olan Nice tam bir Akdeniz şehri kesinlikle. Bu bölgede, Paris’teki havalı insanların yerini Akdeniz sıcaklığında neşeli, keyifli insanlar alır. Öğle tatillerinde işlerinden çıkıp, o muhteşem sahil boyunca güneşlenip, yüzen, günün her anını sanki tatildeymiş gibi geçiren insanlar.

 

Fransa Nice Gezilecek Yerler

Fransa Nice Gezilecek Yerler

Nice’de Nerede Kalmalı?

Nice çok büyük bir şehir değil ancak otelinizi Massena Meydanı ve ya Vieux Nice’e (Eski şehir) yakın bir yerde ayarlayabilirsiniz. Ne kadar sahile yakın olursa o kadar keyifli olur elbette. Ancak palmiye ağaçları ile süslü, o uzuunn ve güzel sahil şeridindeki otellerin fiyatlarının ne kadar yüksek olabileceğini tahmin edersiniz sanırım. Çok otelde vakit geçirmiyorsunuz zaten, o nedenle çok lüks bir yer olmasına da gerek yok. Fransızlar kahvaltılarını genelde kruvasanla geçiştirirler. Bu nedenle küçük otellerde kalıyorsanız kahvaltılarından çok beklentiniz olmasın derim.

 

Fransa Nice Gezilecek Yerler

Fransa Nice Gezilecek Yerler

Nice’de Ne Yapmalı? Nereleri Gezmeli?

Nice denilince tüm fotoğraflarda muhteşem bir sahil şeridi ve uzuuun bir plaj görürsünüz. Sahil boyunca yürümek, kay kay yapanları izlemek, deniz, manzara çok güzel gerçekten. Ancak bizim Ege, Akdeniz sahillerimizde alışık olduğumuz gibi kumsallar beklemeyin. Tüm plajlar taşlık diyebilirm. Ancak mimarisi gerçekten güzel. Aksamüstü saatlerinde, tam gün batımında, dondurmanızı alıp, palmiyelerin süslediği bu sahil yolunda (Promenade des Anglais) yürümek ise süper.

Biraz iç kısımlarda ise şehrin merkezi olan, dönüp dolaşıp bir şekilde hep buraya çıktığınız Massena Meydanı bulunuyor. Restoranlar, mağazalar bu bölgede toplanmış durumda. Massena Meydanı ile sahil arasında kalan, Vieux Nice ve Nice’in kalbi diyebileceğim Cours Saleya için Nice’in en sevdiğim bölgeleri diyebilirim kesinlikle. Eski Nice denilen Vieux Nice, şehrin en canlı yerlerinden biri. Daracık sokakları minik meydanlara açılan, içinde galeriler, güzel mağazalar, dondurmacılar, karşı koyulamayacak lezzette pastalar satan cafeler barından bu bölge, eski binalar, panjurlar ve camlardan sarkan çiçekler ile çevreyi hayran hayran seyretmenizi sağlayacak güzellikte. Biraz İtalya havası var. Fotoğraf tutkunlarının gerçekten kaçırmaması gereken bir yer diyebilirim.

Cours Saleya için ise Nice’in kalbi demek yanlış olmaz sanırım. Her gün taze meyve, sebze ve çiçek pazarı kurulan alanda yalnızca pazartesi günleri antikacı ve takıcıların da olduğu bir pazar kuruluyor. Bu pazarın etrafı ise restoranlar ve cafeler ile dolu. Cıvıl cıvıl, çok keyifli bir yer kesinlikle.

 

Fransa Nice Gezilecek Yerler

Fransa Nice Gezilecek Yerler

Nice’de Ne Yiyelim? Nerede Yiyelim?

Benim gibi deniz mahsüllerini seven biriyseniz, Güney Fransa sizin için bir cennet kesinlikle. Jumbo karidesleri, ahtapot salatalarını hatta istokozları bile ucuza yiyebilirsiniz. Deniz mahsüllü salata ya da makarna söylediğinizde, salatanızın ya da makarnanızın üzerinde kocaman bir istokoz ile geldiğini görürseniz şaşırmayın. Benim başıma geldi, oradan biliyorum 🙂 Bizdeki istokoz fiyatlarını bilince, insan sadece bir iki euro daha pahalı olan bir salata ya da makarnanın itokoz ile geleceğini tahmin edemiyor elbette ki.

Kalabalık bir grupsanız ve deniz mahsülleri yemek istiyorsanız bunu, akşamları açıkhavada cıvıl cıvıl bir ortamda keyifle yapabileceğiniz en güzel yer Cours Saleya olacaktır kesinlikle. Ortaya kocaman bir tepsi içerisinde karışık deniz mahsülleri söyleyip, afiyetle yiyebilirsiniz.

Odun ateşinden pişirilen enfes pizzalar ve tabi ki gerçek nicoise salatası için de doğru yerdesiniz, denemeden dönmeyin.

 

Fransa Nice Gezilecek Yerler

Fransa Nice Gezilecek Yerler

 

Yapmadan dönmeyin;

  • Promenade des Anglais’de sahil boyunca yürümeden,
  • Eski Nice’in dar sokaklarında fotoğraf makineniz ile birlikte kaybolmadan,
  • Mükellef bir deniz mahsülleri sofrasına oturmadan,
  • Yakın yerlerdeki Cannes, Monaco, Monte Carlo, St Tropez gibi yerleri görmeden dönmeyin.

çanakkale escort bayan