Menu

Bulgaristan Bansko Kayak Merkezi Nerede? Nasıl Gidilir? Nerede Kalınır?

Bulgaristan Bansko Kayak Merkezi Nerede? Nasıl Gidilir? Nerede Kalınır? Bulgaristan Bansko kayak merkezine gitmeden önce, size rehber olması açısından bu konuyu hazırladık. İyi okumalar 🙂

 

Bulgaristan Bansko Kayak Merkezi Fotoğrafları

Bulgaristan Bansko Kayak Merkezi Fotoğrafları

Bulgaristan Bansko Kayak Merkezi Nerede?

Son dönemlerde çevremdeki birçok arkadaşımdan Bulgaristan’ın ünlü kayak merkezlerinden biri olan Bansko ile ilgili; tesislerinin ve pistlerinin güzel, fiyatlarının Türkiye’den daha ucuz olduğu gibi şeyler duyuyordum. Geçen kış, arkadaşlarımızla birlikte gitmeye karar verdik.
Hemen internetten, ulaşım, otel ve vize ile ilgili araştırmaları yapmaya başladım. İnternette bulduğum bilgilere göre, beş günü geçmemek koşuluyla schengen vizesi ile Bulgaristan’a giriş yapabiliyorduk. Hepimizin schengen vizesi olduğu için vize almakla uğraşmayacağımıza sevinerek hemen otel ve uçak işini ayarladık. Ne büyük gaflet!!!

Bu gaflet uykusundan, Sofya’da uçaktan inip, pasaport sırasında Bulgaristan vizemiz olmadığı için, bizi ülkeye sokamayacaklarını öğrendiğimizde, büyük bir şok ile uyandık diyebilirim 🙂

Pasaport görevlisi Bulgaristan’a schengen vizesi ile beş gün için, sadece transit geçişlerde izin verildiğini belirtip, beş gün içinde Bulgaristan’dan geçeceğimiz, diğer Avrupa ülkesinin uçak biletini göstermeden, ülkeye giremeyeceğimiz konusunda gayet ısrarcıydı. Ancak yardım da etmeye çalışarak “Türkiye’ye Yunanistan üzerinden geri dönseniz olmaz mı?” gibi harika öneriler de getirdi 🙂 Biz, bu durumu bilmediğimizi, uçağa binerken de havayolu görevlilerinin sadece schengen vizemizi yeterli kabul edip uçağa binmemize de itiraz etmediklerini falan söyleyip, yalvar yakar onları ikna etmeye çalışırken, çok komik görüntüler sahneledik eminimki. Sonunda, bize acıdıklarından mı bilemiyorum ama ülkeye girmemize onay verdiler. Bakalım en başından maceralı başlayan bu yolculukta, günler kahramanlarımıza daha neler gösterecekti 🙂

Havaalanından çıkıp bizi Bansko’ya götürmek için bekleyen shuttle’a binip, yola çıktık. Sofya Havaalanı ile Bansko arası 170 km ve yol yaklaşık 2 saat sürüyor. Bu nedenle de gitmeden önce sizi havaalanından alıp Bansko’ya götürecek olan bir shuttle ayarlamanız gerekiyor. Biz, Sofya-Bansko arası transfer hizmeti veren bir şirketi internetten bulup ayarlamıştık, çok da rahat gittik.

 

Bulgaristan Bansko Kayak Merkezi Fotoğrafları

Bulgaristan Bansko Kayak Merkezi Fotoğrafları

Bulgaristan Bansko Kayak Merkezine Nasıl Gidilir?

Bansko, kayak yapılan dağın eteklerinde bulunan, şirin bir dağ kasabası. Buradan binilen teleferik ile dağa çıkıyorsunuz. Çıkış neredeyse yarım saat sürüyor. Kayaklarınızı taşımamak için otelinizi teleferiğe yakın ayarlamanızda fayda var. Ya da bizim yaptığımız gibi her gün taksi ile de teleferiğe gidebilirsiniz.

Biz otelimize öğleden sonra varıp, o günü de kaçırmamak için hemen eşyalarımızı bırakarak dağa çıkmak için yola koyulduk. Dolap kiralamak, skipass almak derken, yukarı çıktığımızda sadece birkaç kere kayacak vaktimiz kalmıştı. Pistleri tanımadığımızdan ve usta bir kayakçı da olmadığımdan dolayı pist haritasına bakıp en yukarıdan aşağıya kadar inen uzun mavi bir pist bulup oraya çıktık. Ancak pistin başına gelip de aşağıya baktığımızda, haritada gösterildiği gibi hiç de mavi olmadığını ve bu kadar dik bir pistten nasıl ineceğimi kara kara düşünmeye başladım diyebilirim. Artık geri dönüşü yoktu. Gözümü karartıp inmeye başladım. Ancak son dönemlerde yeni kar yağmadığı ve buz tuttuğu için zaten dik olan pistten inmek benim için tam bir kabusa dönüşmüştü. Ben yavaş yavaş inmek için çabalarken vaktin nasıl geçtiğini de anlamadık doğal olarak. Bizi kasabaya indirecek olan teleferiğin kapanma vaktinin geldiğini, en yukarıdan aşağıya pistleri kontrol ederek inen görevliler yanımıza gelince anladık. Aşağıya kadar hala uzun bir yolumuz olduğundan ve benim artık yorgunluktan kayacak halim kalmadığından dolayı 🙂 görevliler beni bir kızağa yatırıp aşağıya indirdiler. Bu da bana ders oldu. Bir daha bilmediğim pistlere geç saatlerde kesinlikle çıkmayacağım 🙂

 

Bulgaristan Bansko Kayak Merkezi Fotoğrafları

Bulgaristan Bansko Kayak Merkezi Fotoğrafları

Bulgaristan Bansko Kayak Merkezinde Nerede Kalınır?

Akşam olunca hem yemek yiyelim hem de kasabayı görelim diye otelden çıktık. Burası küçük güzel bir dağ kasabası. Kayak alışverişi için de çok ideal bir yer. Çok çeşit olduğu gibi fiyatları da makul gerçekten. Türkiye’de bulamadığınız bir çok modeli burada bulabilirsiniz. Ben kendime çok sevdiğim güzel bir kask aldım mesela.

Yemek için de bir çok alternatif var. Pizza yiyebileceğiniz güzel İtalyan restoranlarının olduğunu hatırlıyorum. Bizim girdiğimiz bir restoranda garsonun, “kuzu çevirmemiz çok güzeldir” ısrarlarına dayanamayıp yediğimiz de çok beğenmiştik gerçekten.
Ertesi günlerde pistlerdeki karlar buz olduğu için, yine keyifle kayamasak da bir şekilde idare ettik. Ta ki daha en başından maceralı başlayan yolculuğumuz, bir arkadaşımızın pistin hem de düz bir yerinde buz yüzünden düşüp kolunu kırması ile son bulana kadar 🙁 Biz de artık demek ki şartları zorlamamak lazım diyerek uçak biletlerimizi öne alıp dönmeye karar verdik.

Siz de gitmeye karar verirseniz gitmeden hava durumunu ve pistlerdeki kar durumu kontrol edin mutlaka.

şanlıurfa escort

Beğen  
Yazar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir