Menu

Antalya Gazipaşa Tarihi Yerler Nereleridir? Gazipaşa Antik Kentlerine Nasıl Gidilir?

Antalya Gazipaşa Tarihi Yerler Nereleridir? Gazipaşa Antik Kentlerine Nasıl Gidilir? Bu yerlerin özelliklerini ve fotoğraflarını merak ediyorsanız, doğru yerdesiniz. Gazipaşa’da bulunan tarihi yerler için Google üzerinde araştırma yapabilir, daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

Antalya Gazipaşa Tarihi Yerler Nereleridir?

Antalya iline bağlı Gazipaşa ilçesinde bulunan tarihi ve antik yerleri sizler için bir araya getirdik. Yolunuz Gazipaşa’ya düşerse, mutlaka uğramanızı tavsiye ederiz.

 

Selinus Antik Kenti

Selinus Antik Kenti

Selinus Antik Kenti

İlçe merkezinde, limana yakın bölgede bulunan Selinus Antik Kenti, bir tepe üzerinde kurulmuştur. Buraya patika yoldan yürüyerek ulaşılabilir.

İçinde kilise, sarnıç gibi önemli tarihi yapıların olduğu İçkale burada kurulmuştur. Gazipaşa ‘nın tarihi yerleri arasında önemli yer tutan hamamlar, su kemerleri, agoralar gibi diğer tarihi yapı ve kalıntılar ise yamaçta ve sahildedir.

 

Iotape Antik Kenti

Iotape Antik Kenti

Iotape Antik Kenti

Alanya-Gazipaşa eski sahil yolu üzerindedir. Yeşilöz tabelasından sonra sağdaki deniz yolu takip edilerek ulaşılabilir. Gazipaşa ilçe merkezi antik kentten 10 km sonradır. Karayolu Iotape Antik Kenti ‘nin ortasından geçer. Hem yolun üst kısmında hem de deniz tarafında bulunan kalıntılar, Roma ve Bizans dönemine ait izler taşımaktadır.

Deniz kısmındaki bölüm, kentin akropolü niteliğindedir. Iotape ‘den 2 km sonra Isauria kent kalıntıları ve mezarlar bulunmaktadır. Halil Limanı olarak adlandırılan bu yer, Gazipaşa ‘nın plajlarından biridir.

Antik kent, ismini Kommagene Kralı IV.Antiochus ‘un eşi olan Iotape ‘den almıştır.

 

Lamos Antik Kenti

Lamos Antik Kenti

Lamos Antik Kenti

1800 yıllık geçmişe sahip Lamos Antik Kenti ‘ne, Gazipaşa ilçe merkezindeki döner kavşaktan Lamos tabelası takip edilerek ulaşılabilir. Şehir merkezine 23 km mesafededir. Kent surlarla çevrilidir. Kentin akropolündeki lahitler önemli kalıntılardır. Doğal kaleye oyulmuş çeşme, tapınak, agora gibi yapılar bulunmaktadır.

Lamos Kalesi ‘nin, Geç Roma döneminde inşa edildiği bilinmektedir.

 

Antiocheia Ad Cragum Antik Kenti

Antiocheia Ad Cragum Antik Kenti

Antiocheia Ad Cragum Antik Kenti

Gaziapaşa ‘nın doğusunda, Güneyköy sınırları içindedir. Roma ve Bizans dönemine ait yapılar bulunmaktadır. Tarihi kalıntılar, denize uzanan üç tepe üzerinde bulunmaktadır. Ortaçağ Kalesi, Sütunlu Cadde, hamam, agora, kilise ve nekropol alnı bu üç tepe üzerinde dağılmıştır.

Antiocheia Ad Cragum antik kenti ‘nin içinden geçilerek, Delik Deniz ve Kral Koyu ‘na ulaşılır. Delik Deniz ve Kral Koyu, antik kentin kıyı kısmında bulunan kalıntıların arasında yer almaktadır.

 

Nephelis Antik Kenti

Nephelis Antik Kenti

Nephelis Antik Kenti

Gazipaşa şehir merkezini geçip Mersin yoluna devam ederken Muzkent yönüne dönülerek ulaşılan Nephelis Antik Kenti ‘nde Roma ve Bizans dönemine ait kalıntılar bulunmaktadır.

Tepeden aşağıya doğru muz bahçelerinin yer aldığı Muzkent ‘te bahçelerin bittiği yerde deniz başlar. Antik Kent ‘in bulunduğu bu bölgede, tepenin en yüksek kısmında, şehrin akropolü ve ortaçağ kale surları yer almaktadır. Tapınak, Nekropol alanı ve odeon diğer tarihi kalıntılar arasındadır.

trabzon escort

Beğen  
Yazar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir