Menu

Adana Karaisalı Gezilecek Yerler

Karaisalı Adana iline bağlı bir ilçedir. Karaisalı ilçesi Adana il merkezine 47 km uzaklıkta yer almaktadır. Karaisalı ilçesi daha çok tarihi mirasları ile ön plana çıkmaktadır. İlçede yer alan gezilecek yerler şunlardır:

Karaisalı Gezilecek Yerler

Milvan Kalesi: Karaisalı ilçesine bağlı Karakılıç Köyü yakınlarında bulunmaktadır. Çakıt Nehri kıyısında bulunan Milvan Kalesi Roma Dönemine ait bir yapıdır. Önünde kervan yolu geçen kale yapıldığı zamanlarda büyük bir öneme sahipti. Günümüze kısmen sağlam olarak ulaşan Milvan Kalesi görülmesi gereken tarihi yapılardandır.

Keçi Kalesi: Karaisalı ilçe merkezine 40 km uzaklıkta Etekli Köyünde yer almaktadır. Kale; Romalılar tarafından inşa edilmiştir. Oldukça yüksek bir kaledir. Kalenin etrafında bulunan zindan, yanık kale ve tarihi kalıntılar dikkat çekmektedir.

Kesiri Hanı: Karaisalı ilçesine bağlı Altınova Köyü yakınlarında tarihi ipek yolu üzerinde bulunmaktadır. Bayrampaşa Kervansarayı olarak da anılan Kesiri Hanı Çakıt Nehri kıyısında bulunmaktadır. Osmanlı Padişahı 4. Murat zamanında Sadrazam Bayram Paşa tarafından yapılmıştır.

Kesiri Hanının en dikkat çeken yönü uydu görüntüsünde matematikteki kesir şekline uygun olarak kare ve dikdörtgen bir yapıya sahip olmasıdır. Nehrin kıyısında yeşillikler içinde yer alan tarihin derinliklerinden gelen Kesiri Hanı oldukça etkileyici görünmektedir.

Varda Alman Köprüsü: Yöre halkı tarafından Koca Köprü olarak adlandırılan Varda Alman Köprüsü Karaisalı ilçesinde Hacıkırı Köyü yakınlarında yer almaktadır. 210 metre uzunluğunda olan köprü 100 metre yüksekliğe sahiptir.  Varda köprüsü; 1903 yılında Almanlar tarafından taştan inşa edilmiştir. Hicaz ve Bağdat demiryolu olarak bilinen köprü görülmeye değer bir tren köprüsüdür.

Karaisalı Haritası
Karaisalı Nasıl Gidilir?

Karaisalı Hangi Şehirde?

Karaisalı Nerede?
Karaisalı

twitter takipçi satın al

Beğen  
Yazar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir