Menu

Adana Ceyhan’da Gezilecek Yerler Listesi

Adana’nın ilçeleri arasında yer alan Ceyhan, Adana merkezden takribî 35 km doğusunda yer alıyor. 1.424 km² lik bir yüzölçümlük bir alana sahiptir. Bir Akdeniz abuhavasına sahip olan Ceyhan, ehemmiyetli bir tarım kentidir. Ceyhan Adana’nın en gözde yerlerinden biridir diyebiliriz. Ceyhan ismine daha fazla bilgi istersiniz diye sizin için inceledik.

Ceyhan Hakkında Bilgiler

2019 sayımlarına göre vasati 160.000 bir popülasyona sahip olan Ceyhan, üzerinde bir çok uygarlığa yer vermiştir. Roma yarıyılı ve Selçuklular zamanında çok bedelliydi. Bu surattan tarihe yer vazgeçmiş harabelere tesadüfmek olası. Buda Ceyhan’da dolaşılacak yerler listemizde tarihi yerler bir hayli fazla olacak anlamına geliyor.

Ceyhan Gezilecek Yerler Listesi

Adana’nın turizm açısından en çok ziyaret edilenler arasında yerini alan Ceyhan, kentin tüm tarihi kesimine ayna oluyor. Listeyi elimizden geldiğince şişkin yakalamaya çalıştık. Şayet yolunuz Ceyhan’a düşmüşse bizim tekliflerimiz haricinde yerler keşfettiyseniz yorum olarak bizlere gönderebilirsiniz. Ceyhan’da dolaşılacak yerler şu şekilde;

1. Yılan Kale

Yılan Kale: İsminin neden yılan konulduğu sorusu geldi ilk aklımıza. Meğer bu kalenin bir kaç doğruluğu tartışılsa da hikayesi varmış. Halk arasında vücudunun yarısı yılan olan bir kadın vardı hatırladınız mı? Şahmeran. İşte onun yaşadığı yer olarak söyleniyor.

  • Adres: Küçükburhaniye, Ceyhan / Adana
  • Konum bilgileri için tıklayın.

2. Kurtkulağı Kervansarayı

Kurtkulağı Kervansarayı: Oldukça ilgi gören Kervansaray Kurtkulağı Menzilinde bulunup, bir Osmanlı menzil handır. Ceyhan’dan 12 kilometre uzaklıktadır. Hüseyin Paşa tarafından 1659 yılında yaptırılmıştır.

  • Adres: Kurtkulağı, Ceyhan / Adana
  • Konum bilgileri için tıklayın.

3. Tumlu Kalesi

Tumlu Kalesi: Ceyhan ile İmamoğlu’na bağlanan yol üzerinde yer alır. Büyük bir alana sahip yüksek bir tepe üzerine inşa edilmiştir. Ceyhan’dan yaklaşık 18 kilometre uzaklıktadır. Adını Tumlu köyünden alıyor. İlgisiz kaldığı için tahrip olan kale, kısa zaman önce restorasyon yapılmıştı.

  • Adres: Tumlu, Ceyhan / Adana

4. Durhasan Dede Türbesi

Durhasan Dede Türbesi: Ceyhan ilçesinin Durhasan köyü girişindeki bir tepede asırlık bir meşe ağacının altında bulunan Durhasan Dede Türbesi, 1717 ila 1720 arasında yapıldığı biliniyor. Durhasan Dede Osmanlı padişahı IV. Murat’ın şeyhlerinden biriydi.

5. Anavarza Kalesi

Anavarza Kalesi: Kaynaklarda Anavarza Kalesi diye de geçen bu yapı; tiyatrolar, su kemerleri, hamamlar, mozaik yapılar, kiliseler, kuleler, surlar ve kalelerden oluşan, 143 dönümlük bir alana yayılmış olan bir antik kenttir. Adana şehir merkezinin 70 km kuzeydoğusunda yer alan kale, Kadirli, Kozan ve Ceyhan ilçe sınırlarının kesiştiği yerde bulunmaktadır.

 

Adana’ya Nasıl Gidilir?

Beğen  
Yazar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir