Menu

Aladağ’da Gezilecek Yerler

1.Kapuzbaşı Şelaleleri

Adana’nın Aladağ Kazası’ne 45 kilometre. Uzaklıkta bulunan Kapuzbaşı Şelalesi dünyada dağ ortasından patlayan en yüksek ve akımı fazla olan bu şelaleler arasındadır.Kapuz içinde sıralı biçimde 12 tane olup yalnızca 5-6 tanesi kendini gösteren bu şelalelerin ötekileri kayalardan dökülen molozlar içinde sıkıştığından yüzeysel olarak patlar. 1955 senesinden evvelde Karsantı Nahiye iken Karaisalı ilçesine bağlı 3 köyümüzün hudutları içerisinde yer alır.O zamanlar bu köylere yol olmadığı için şimdiki Aladağ İlçesinden parçalayarak Kayseri’nin Yahyalı İlçesine bağlanmıştır. Bu ilçeye uzaklığı ise 75 km’dir. Şimdi ise Aladağ İlçesine daha öncesinden orman yolu yapılmış olup erişim sağlanmaktadır.Ek olarak Adana’nın azami yükseltisine haiz olan 2000 m. Acıman Yaylası ve yeşilin her tonunun bulunmuş olduğu Pos Ormanlarını dolaşmak, görmek, nebatlar üzerinde araştırma yapmak, şifalı sulardan faydalanmak muhtemeldir. Tarih beğenirler için Acıman’da bulunan Roma Kabirleri ve viraneleri görmeye kıymet zamanı yapılardır. Dağ ve doğa yürüyüşü yapmak için en natürel civarlar mevcuttur. Rafting beğenirler için Zamantı Suyu biçilmiş bir kaftandır.

2.Hacer Ormanı

Aladağlar’ın, Kapuzbaşı Şelaleri’ne yakın ve turizm yönünden önemli bir öteki kesimi de dağın doğu kısmındaki Hacer Vadisidir.Vadinin yukarı kısımları, IV.Jeolojik zamanda buzullar tarafından oluşturulan buzul vadi ( tekne vadi) özelliği gösterir.Günümüzde vadide ağırlıklı olarak ,karaçam,kızılçam,köknar,sedir,ladin,ardıç ve titrek kavak gibi ağaç türleri vardır.Burası İç Anadolu bölgesine doğru sokulan sağlıklı bir orman alanıdır.Bu ormanların alanı 2750 hektardır.Aladağlar’a yapılan dağ yürüyüşlerinde ana rota olarak Hacer Vadisi kullanılır.Ek olarak bu vadinin diğer ziyaretçileri olan köylüler,burayı yaylacılık fakatçlı kullanmaktadır.Hacer Ormanlarına ulaşım ilçeden karayolu ile sağlanmaktadır. Bu ormanların Kapuzbaşı Şelaleleri’ne olan uzaklığı 15 km,ilçeye olan uzaklığı ise yaklaşık 60 km dir.

3.Yedigöller

Yedigöller mevkii 3500 m. Yüksekliktedir. İrili ufaklı yedi adet buzul göl vardır. Bu göller IV.Jeolojik zamanda meydana gelen buzul aşındırması sonucu oluşmuştur. Buraya IV.Jeolojik zamanda buzullar yerleşmiş ve yerleştikleri alanı oymuşlardır.İklimdeki ısınmaya bağlı olarak buzullar ortadan kalktıktan sonrasında ise çevresi sarp ve yüksek doruklarla çevrili genişçe bir oyuk ortaya çıkmıştır.Yedigöller mevkiinde önce buzullaşmanın daha sonra ise karstlaşma olayının (Kireçtaşlarının erimesi) etkisiyle küçük çukurlar (sirk çukurluğu) meydana gelmiştir.İlkbahar sonu ve yaz adım atarında gerek kar sularının erimesi gerekse yağmur sularının bu çukurlara dolması ile çok sayıda göl oluşmaktadır. Temmuz adım atarında göl sayısı 20  yi geçmektedir.Sadece kurak yaz mevsiminde buharlaşmanın etkisiyle bunların birçoğu kurumakta yalnız yer altı suyu ile beslenenler kalmaktadır. Yedigöller’in olduğu alan yazın rengarenk alpin çiçekler ile kaplanır.Burayı kamp yeri olarak seçen dağcılar,çevrede 3500 m nin üzerinde yer edinen zirvelere tırmanmaktadır.Yedigöller’e yazın Adana’dan yaylacılık amacıyla Yörükler de gelir. Yabancı turistler de bu mevsimde Demirkazık mevkiinden Aladağlar milli Parkı’na giriş yaparak sırasıyla Yedigöller, Hacer Ormanı ve Kapuzbaşı Şelaleleri’ne kadar olan mesafede tracking (tabiat yürüyüşü) yapmaktadır.İlçeden Yedigöller’e ulaşım sağlanabilmektedir. İlçe merkezinden 46 km uzaklıktaki Kapuzbaşı Şelaleleri’nden sonra Hacer Ormanlarına kadar araçla ulaşım olanakı vardır.Buradan sonra Yedigöller’e yaya olarak 3 – 4 saatte ulaşılabilir.

4.Küp – Yerköprü Traverteni

Adana ili, Aladağ İlçesi, Küp Köyü civarında Zamantı Irmağı üzerinde yer alan Yerköprü Doğal Oluşumu ve Çevresi 27.05.2009-4951 karar tarih ve no ile I. Derece Doğal Sit Alanı olarak ilan edilmiş fakat Yerköprü oluşumunun devamı niteliğindeki şelale ve traverten düzlük, sit kapsamı dışında tutulmuştur.Ancak; milyonlarca yıl önce oluşumu başlamış ve günümüzde de devam eden bu tabiat varlığı, bölgede devam eden HES çalışmaları nedeniyle açık ve yakın tehlike altındadır. Yerköprü Doğal Oluşumunun hem batıya hem de nehre doğru geliştiği, bu nedenle daha önceden sit alanı olarak ilan edilmiş sahanın “akışyukarı”yaklaşık 800 m daha uzatılması ve buranın da Yerköprü oluşumuna dahil edilmesi, Yerköprünün de korunabilmesi için vazgeçilmez öneme haizdir. Zira Şelale, traverten düzlük ve Yerköprü bir bütünün ayrılmaması gereken, birbirini tamamlayan unsurları olduğundan, buradaki her türlü tahribat Yerköprüyü’de doğrudan etkileyecektir. Traverten düzlük nehir yatağına inilerek incelendiğinde yeni Yerköprü oluşumlarının devam ettiği açıkça görülmektedir.

5.Pos Orman İşletmesi

Adana ili, Aladağ İlçesi, Küp Köyü yöresinde Zamantı Irmağı üzerinde yer alan Yerköprü doğal Oluşumu ve Çevresi 27.05.2009-4951 karar tarih ve no ile I. Aşama organik Sit Alanı olarak duyuru edilmiş fakat Yerköprü oluşumunun devamı niteliğindeki şelale ve traverten düzlük, sit kapsamı dışında tutulmuştur.Sadece; milyonlarca yıl önce oluşumu başlamış ve günümüzde de devam eden bu tabiat varlığı, bölgede devam eden HES çalışmaları sebebiyle açık ve yakın çekince altındadır. Yerköprü naturel Oluşumunun hem batıya hem de dereye doğru geliştiği, bu nedenle daha önceden sit alanı olarak duyuru edilmiş sahanın “akışyukarı”yaklaşık 800 m daha uzatılması ve buranın da Yerköprü oluşumuna dahil edilmesi, Yerköprünün de korunabilmesi için vazgeçilmez öneme haizdir. Zira Şelale, traverten düzlük ve Yerköprü bir tümün ayrılmaması ihtiyaç duyulan, birbirini tamamlayan unsurları olduğundan, buradaki her türlü tahribat Yerköprüyü’de doğrudan etkileyecektir. Traverten düzlük nehir yatağına inilerek incelendiğinde yeni Yerköprü oluşumlarının devam etmiş olduğu açıkça görülmektedir.

6.Acıman – Acı Su Yaylası

Yaz döneminde takriben 10 bin kişinin konakladığı ve 20 bin kişinin ziyaret ettiği Acıman bölgesi, şifalı suyu tabiat güzellikleri, yaylası, türlü yiyecek ve içecekleri, şifalı nebatları ve maden çeşitleriyle Adana ve etrafından gelen insanlarla dolup taşıyor.

Beğen  
Yazar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir